Şanlıurfa'nın eski Valisi ve Kurucu Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, memleketi Kahramanmaraş'a aday adayı olacak.

2011 yılında vali olarak atandığı Şanlıurfa'da 2014 yerel seçimlerinde istifa ederek siyasete giren ve Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Celalettin Güvenç, kısa bir süre sonra Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa ederek AK Parti'den Kahramanmaraş milletvekili oldu. 2 dönem TBMM'de vekillik ve komisyon başkanlığı yapan Güvenç son dönemde listeye giremedi. 

Celalettin Güvenç bu kez yerel seçimlere hazırlık yapıyor.

Memleketi Kahramanmaraş'ta yeniden siyasete girecek olan Celalettin Güvenç büyükşehir belediyesi için aday adayı olacağı öğrenildi.

CELALETTİN GÜVENÇ KİMDİR?

1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Sırasıyla Devrek, Kargı Kaymakam Vekillikleri, Altınözü, Beytüşşebap, Kürtün Kaymakamlıkları, Adıyaman Vali yardımcılığı, Mülkiye Başmüfettişliği, Denizcilik Müsteşar Yardımcılığı ve Erzurum Valililiği yapmıştır. 27 Nisan 2008 tarihinde Manisa valisi olarak atanmıştır. 17 Ağustos 2011 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan bakanlar kurulu kararıyla Şanlıurfa valiliğine getirilmiştir.[1]

Eyyüpoğlu birlik ve beraberliğe vurgu yaptı Eyyüpoğlu birlik ve beraberliğe vurgu yaptı

2014 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden belediye başkan adayı olmak için, 30 Kasım 2013 tarihinde, valilik görevinde iken emekli olmuştur.[2] Seçimlerin ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 31 Ağustos 2015 tarihinde görevinden istifa ederek AK Parti'den milletvekili aday adayı olmuştur.[3] 1 Kasım 2015'te yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Ak Parti Kahramanmaraş milletvekili seçilmiştir. 27. Dönem TBMM'de İçişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmüştür.[4] Evli ve iki çocuk babasıdır. Ayrıca AK Parti Kahramanmaraş eski milletvekili Sıtkı Güvenç'in ağabeyidir.

​​​​