Jürgen Habermas'ın da dahil olduğu 4 akademisyen ''İsrail Terörünü'' savunup bildiri yayımladı. 

Türkiyedeki entelektüel kitlenin  80'li yıllardan beri okudugu Habermas İsrail terörünü meşru kılmak adına 4 akademisyen ile ortak bildiri yayımladı. Jürgen Habermas ve 4 akademisyene karşı sosyal medyada ciddi tepkiler artarken, okuyucu kitlesininde bu çirkince söylevlere karşı ciddi baykot uygulayacagı sosyal medyada tartışılma konusu oldu. 

Jürgen Habermas'ın da dahil olduğu 4 akademisyen tarafından yapılan ''İsrail terör' yanlısı açıklamanın tamamı;

"Dayanışmanın İlkeleri.
Hamas'ın aşırı vahşetinin ve İsrail'in buna karşı müdahalesinin yarattığı mevcut durum, ahlaki ve siyasi açıklamaların ve protestoların sağanak gibi yağmasına neden oldu. İfade edilen zıt görüşler arasında, tartışma konusu olmaması gereken bazı ilkeler olduğuna inanıyoruz.

Bu ilkeler, İsrail ve Almanya’daki Yahudilerle hakkıyla anlaşılan bir dayanışmanın temelidir.
Hamas'ın Yahudi yaşamını tamamıyla ortadan kaldırma niyetini ilan ederek gerçekleştirdiği katliam, İsrail'i karşı saldırıya geçmeye zorladı. Prensipte haklı olan bu misillemenin nasıl yapılacağı tartışmalı bir konudur; orantılılık ilkeleri, sivil kayıpların önlenmesi ve savaşın müstakbel bir barış beklentisiyle yürütülmesi yol gösterici ilkeler olmalıdır. Ancak, Filistin halkının kaderine ilişkin tüm kaygılara rağmen, İsrail'in eylemlerine soykırımcı niyetler atfedildiğinde muhakeme standartları tamamen kaymaktadır.
İsrail'in eylemleri hiçbir şekilde, özellikle de Almanya'da, antisemitik tepkileri haklı çıkarmaz. Almanya'daki Yahudilerin bir kez daha hayatlarına ve vücut bütünlüklerine yönelik tehditlere maruz kalmaları ve sokaklarda fiziksel şiddetle karşılaşma korkusu taşımaları kabul edilemez. Federal Almanya Cumhuriyeti'nin insan onuruna saygı yükümlülüğüne dayanan demokratik ethosu, Nazi döneminin kitlesel suçları göz önünde bulundurulduğunda, Yahudi yaşamının ve İsrail'in var olma hakkının hususen korunmaya değer temel unsurlar olduğu bir siyasal kültürle bağlantılıdır. Buna bağlılık siyasal yaşamımızın temelini oluşturmaktadır. Temel özgürlük ve vücut bütünlüğü hakları ile ırkçı hakaretlerden korunma hakkı ihlal edilemez ve herkes için eşit derecede geçerlidir. Ülkemizde her türlü mazeretin ardına sığınarak antisemitik duygu ve kanaatleri beslemiş olan ve şimdi bunları sınır tanımaksızın ifade etme fırsatı bulan herkes de buna riayet etmelidir.


Nicole Deitelhoff, Rainer Forst, Klaus Günther ve Jürgen Habermas"

Çeviri: Selman Büyükkara 

Birecik'te renkli 15 Temmuz görüntüleri... Birecik'te renkli 15 Temmuz görüntüleri...