Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, İzmir - Hava Taksi İşletmeleri Derneği (HATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yeşilgül başta olmak üzere bir çok STK başkanı peş peşe açıklamalar yapıyor.

STK temsilcileri özetle bu açıklamaları yapıyorlar ve gerekli yaptırım için yetkilileri göreve çağırıyorlar..

Çinlilerden Türkiye'ye milyar dolarlık yatırım Çinlilerden Türkiye'ye milyar dolarlık yatırım

“Son zamanlarda ülkemizdeki havacılık malesef haziran ayında kırdığımız rekorlarla ve havalimanlarımızın yolcu memnuniyetini artırmak için sektörün avrupadaki dev havalimanı işleticileriyle girdiği ve kazandığı mücadelelerle anılmak yerine, hava trafik kontrolörlerinin insiyatif almadan çalışma adı altında yaptıkları itibar suikastiyle anılmaya başlandı. Sosyal medyada yolcuların havalimanı ve uçak içinde, uçakların ise havada uzun sürelerle bekletilmeleriyle ilgili paylaşımlar arttıkça ülkemizin en hızlı ilerleyen ve parlayan yıldızı olan havacılığın prestiji düşürülmekte ve milyar dolarlarca yatırım yapılan ve milyonlarca insana istihdam kapısı olan sektör büyük bir girdabın içine çekilmektedir. 

Peki bu İAÇ neden yapılıyor diye sorgulandığında bu meslek grubunun haklarını savunduğunu iddia eden sendika maaşlarının avrupadaki meslaktaşlarıyla aynı seviyeye getirilmesini istediği için cevabı ile karşılaşılıyor.

Peki bu eylemin mantıksız bir zemin üzerine oturtulduğuna ilişkin neden bir açıklama yok siyasilerden. Doktorlarımız, öğretmenlerimiz, mğhendislerimiz, hemşirelerimiz, mimarlarımız ve daha birçok meslek grubu Avrupadaki meslektaşlarıyla aynı ücrete mi çalışıyorlar. Bu eylem bir sonuca uşaştığında bu meslek grupları için de aynı yolu denemek mübah olmayacak mı? Peki söz konusu hava trafik kontrolörleri buradaki şartlardan bu kadar magdur hissediyorşarsa uluslararası geçerliliğe sahip sertifikaları varken iyi maaş veren Avrupa ülkelerine neden gitmiyorlar? Ülkelerini çok sevdikleri için gitmediklerini varsayalım peki ülkesini seven insanlar neden en yoğun sezonda ülkesini böyle bir prestij kaybına sokma mücadelesine girdiler. Şu an yapılan İAÇ adı altındaki tehdit tamamen ülkeye ve millete ihanetten başka birşey değildir.”