İran'daki cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemedi. İlk turda en çok oy alan reformist Pezeşkiyan ile muhafazakar Said Celili, 2. tura kaldı.

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı. 5 Temmuz'da yapılacak seçimde kazanan isim ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olacak.

Ülke genelindeki seçim merkezlerinde kurulan 59 binden fazla sandıkta oy kullanıldı. Dün sabah 08.00'da başlayan ve 3 defa uzatılan oy kullanma süresinin gece 24.00'te sona erdi. İlk turda Muhafazakar cepheden eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi ile Reformist Cepheden Tebriz Milletvekili Mesut Pezeşkiyan tek aday olarak yarıştı.

PEZEŞKİYAN İLK TURU ÖNDE BİTİRDİ

Son sayımlara göre Pezeşkiyan 8 milyon 300 binin üzerinde oy alırken, Celili ise 7 milyon 100 binin üzerinde oy aldı. İki isim 5 Temmuz'da gerçekleşecek 2. turda cumhurbaşkanlığı için yarışacak.

Mesut PezeşkiyanMesut Pezeşkiyan

İsrail vurduğu yetmiyor birde cenazeleri elinde tutuyor İsrail vurduğu yetmiyor birde cenazeleri elinde tutuyor

KATI MUHAFAZAKÂR CELİLİ

Reformist aday Pezeşkiyan'ın, muhafazakar tabanı 2 önemli güç dengesi olan Said Celili ve Kalibaf arasında bir seçim yapmaya zorlaması bekleniyordu. Muhafazakarlar seçimini Celili'den yana yaptı. 58 yaşındaki Celili, katı bir muhafazakâr ve Batı ile ilgili ciddi karşıt düşüncelere sahip eski bir nükleer müzakereci. Celili, halihazırda İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'ndeki temsilcisi ve Meclis ile Anayasayı Koruyucular Konseyi arasındaki anlaşmazlıkları çözen anayasal bir kurum olan Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyinin üyesi olarak görev yapıyor.

Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde 2007-2013 yıllarında Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreterliği görevinde bulunan Celili, aynı dönemde İran'ın nükleer görüşmelerinde Başmüzakereci görevini yürütmüştü. Muhafazakar çizgisiyle tanınan Celili, 2021'deki seçimlerde aday olmuş daha sonra İbrahim Reisi lehine adaylıktan çekilmişti.

Said CeliliSaid Celili

PEZEŞKİYAN SEÇİLİRSE İRAN'DA BİR İLKE İMZA ATACAK

70 yaşındaki Mesut Pezeşkiyan ise Türk kökenli bir kalp cerrahisi uzmanı...Tebriz Milletvekili Pezeşkiyan, reformist lider Muhammed Hatemi döneminde Sağlık Bakanlığı görevinde bulundu ve söylemleri ile ülkenin farklı kesimlerinden oy alma potansiyeline sahip bir isim.

Seçimin tek reformist adayı olan Pezeşkiyan, İran ekonomisini iyileştirmenin bir yolu olarak dış dünyaya daha fazla açılma çağrısında bulunuyor. "Ben Türküm. Annem de babam da Türk. Türklüğümle gurur duyuyorum. Evde çocuklarımla Farsça değil, Türkçe konuşuyorum" diyen Pezeşkiyan 2. turda ipi göğüslerse İran'ın ilk Türk cumhurbaşkanı olacak. Haberler.com