Dicle Elektrik ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), iş birliği gerçekleştirerek saha çalışanlarına yönelik teknik eğitimler için dijital bir adım attı. Dicle Elektrik, TEDAŞ Dijital Atölye Sistemi kapsamında 19 Eylül 2023 tarihinde Ankara’da bulunan TEDAŞ Genel Merkezi’nde Eğitim Seti İşbirliği Anlaşmasına imza attı. Çevre ve insan odaklı vizyonuyla kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım çalışmalarını sürdüren Dicle Elektrik, yaklaşık 4 bin 500 çalışanını dijital ortamda eğiten 2’nci elektrik dağıtım şirketi olacak. Eğitimlerde teknik bilgilendirme ile iş sağlığı ve güvenliği konuları ön planda olacak.

İş İnsanı Şeker, Bayram Mesajı Yayımladı İş İnsanı Şeker, Bayram Mesajı Yayımladı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 6 ilde elektrik dağıtımı hizmeti veren Dicle Elektrik, hizmet bölgesine ve çalışanlarına değer katan projelere imza atmaya devam ediyor. Devreye alınacak proje ile 2 yıl içerisinde yaklaşık 4 bin 500 saha çalışanına tehlikeden uzak esnek ve etkili eğitim verecek olan şirket, sürdürülebilir ve yenilikçi bakış açısını saha çalışanlarına da aktarmayı hedefliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile projeler yürüten şirket, TEDAŞ ile gerçekleştirdiği iş birliği ile öncü çalışmalarına bir yenisini daha eklemiş olacak.

Teknik Eğitimlere Dijital Destek

Proaktif bir yaklaşımla, saha çalışmalarının verimliliğini ve güvenliğini artırmayı amaçlayan söz konusu eğitimler, istenilen lokasyon ve istenilen zaman diliminde gerçekleştirmesine imkan sağlıyor. Modüller halinde sunulan eğitim setinde saha çalışanlarının yürütmekte olduğu tüm teknik eğitimler etkin bir şekilde dijital ortamda tamamlanacak. Eğitim seti; Temel Elektrik, Transformatörler, Panolar, Ayırıcı-Kesiciler, Topraklama, Modüler Hücreler, Sayaçlar, Havai Hat Şebekeleri, Korumalar ve Manevralar gibi değerli dersleri içeriyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Ön Planda

Elektrik dağıtım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği kapsamında alınacak önlemler ise Dicle Elektrik'in eğitimlerinde önemli bir yer tutuyor. Eğitimlerde; saha çalışanlarının karşılaşabilecekleri olası tehlikeler, saha çalışmalarında ekiplerin kullanacağı teçhizat ve malzemelerin önceden kontrolleri, direk ya da yüksek alanda çalışırken alınması gereken önlemler, çalışmanın olduğu alanlara ikaz levhalarının yerleştirilmesi, yer altı kabloları çalışmalarında alınacak tedbirler gibi geniş kapsamlı iş güvenliği eğitimleri sunuluyor.

“Yeni Bir Dönemin Kapıları Aralanıyor”

Dicle Elektrik, TEDAŞ Dijital Atölye Sistemi kapsamında 19 Eylül 2023 tarihinde Ankara’da bulunan TEDAŞ Genel Merkezi’nde ‘Eğitim Seti İşbirliği Anlaşması’na imza attı. TEDAŞ’tan temin edilen eğitim seti hakkında açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, Dicle Elektrik’in TEDAŞ tarafından özgün olarak geliştirilen eğitim setini kullanan 2’inci dağıtım şirketi olduğunu ifade etti.

Konuşmalarını sürdüren Arvas, “Sürdürülebilirlik odaklı, değer üreten proaktif yaklaşımımızla teknik eğitimlerde yeni bir dönemin kapılarını aralıyoruz. Gerek iş sağlığı ve güvenliği gerekse teknoloji ve inovasyon bağlamında bu adımın enerji sektöründeki eğitim anlayışını yeniden şekillendireceği kuşkusuz. Riski en yüksek işlerin başında gelen elektrik sektöründe bu türden dijital destekli uygulamaların takipçisi olacağız. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımı ve TEDAŞ ekiplerini tebrik ediyorum” dedi.

Yapıcı: TEDAŞ İlkelere İmza Atmaya, Sektöre Yön Vermeye Devam Edecek

Gerçekleştirilen iş birliği hakkında açıklamalarda bulunan TEDAŞ Genel Müdürü Ömer Sami Yapıcı, elektrik dağıtım sektörünün kamu tarafı olarak, TEDAŞ Dijital Atölye Sistemi vasıtasıyla ikinci kez bir başka dağıtım şirketi ile bir araya gelmekten ve iş birliği içerisinde olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sektörün kamu tarafı olarak özel sektörle çeşitli projeler vasıtasıyla bir araya gelmekten, sizlerle iş birliği içerisinde bulunmaktan, ürettiğimiz çözümlere sizleri de ortak etmekten sevinç duymaktayız. Yaptığımız çalışmaların özel sektör tarafından benimsenmiş olması; kamu-özel iş birliğine, dayanışmasına ve birlikte hareket edilebilmesine iyi bir örnek teşkil etmektedir. Diğer taraftan ortaya koyduğumuz bu ürüne göstermiş olduğunuz ilginin bizleri yeni çözümler üretmek için motive ettiğini de sözlerime eklemek isterim. Kamu ve özel sektörün iş birliği ve birlikte hareket etmesine katkı sağlayacak olan bu projemizde emeği geçen herkesi kutluyor, özel sektör ile olan bu iş birliğimizin artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi. TEDAŞ Dijital Atölye Sistemi’ne ilişkin bilgiler de veren Yapıcı, “Çalışmamızın sektörün oyuncuları tarafından benimsenmesinden ve göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere şahsım ve kurumum adına tekrar teşekkür ediyor, aynı duygu ve hassasiyet çerçevesinde benzer başka projelerde bir araya gelmek umuduyla imzaladığımız bu iş birliğimizin hayırlı olmasını diliyor, sizleri sevgi ve muhabbetle selamlıyorum." ifadelerini kullandı.