Birecik Kaymakamı Mustafa Gürbüz, Birecik Cumhuriyet Başsavcısı Murat Çalış, Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Hakan Mumcuoğlu, Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Bayıcı, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nihat Denek Birecik Emniyet Müdürü Mustafa GÖK İlçe Jandarma Komutanı Süleyman Bahadır İYİLİKÇİ Birecik belediye Başkan Vekili Sakip yaşar

Hartavi ailesi yasta.. Hartavi ailesi yasta..

ve kurum amirlerinin katılımıyla kelaynak kuşları doğaya salındı.

Kelaynak kuşları, ülkemizde ve dünyada soyu tehdit altında olan önemli bir kuş türüdür. Dünyadaki son iki popülasyondan biri Kuzeybatı Afrika, yani Fas'ta; diğeri ise Türkiye'dedir. Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kelaynak Üretme İstasyonu, 17 dönümlük sahada 1 şeflik idare binası, 1 tedavi binası, 1 bekçi kulübesi ve müştemilatıyla toplam 11 personel ile kelaynak kuşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Personel arasında 2 mühendis ve 1 veteriner hekim de bulunmaktadır. Ayrıca, idare binasında bulunan Ziyaretçi Tanıtım Merkezi her yıl yaklaşık 50.000 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kelaynak kuşları, üreme dönemi başlangıcında, Şubat ayında kafeslerinin kapıları açılarak doğaya salınmaktadır. Doğal ortamda serbestçe uçan ve beslenen kelaynak kuşları, istasyondaki kayalık ve tahta yuvalarda üredikten sonra Haziran ayında yeniden kafeslere alınarak göç etmelerine izin verilmemektedir. Kelaynak kuşlarımız üreme bakımından verimli bir dönemi geride bırakmışlardır. Üretme İstasyonunda 283 erişkin ve 53 bu yılın yavrusu ile birlikte toplam 336 kelaynak kuşu bulunmaktadır. Yeni doğan yavruların cinsiyet tayini için kan örnekleri alınmış ve kimliklerini belli edecek halkalama işlemleri tamamlanmıştır.

2021 yılında 15, 2022 yılında 30, 2023 yılında 30 kelaynak kuşu göç etmek üzere doğaya salınmıştır. Bu yıl da 30 kelaynak kuşu, bugün göç yolculuğuna uğurlanmıştır. Doğa Koruma ve Milli Parklar olarak, bu değerli türü korumak, gözlemlemek ve yaban hayatını geliştirmek üzere özveri ile çalışmalarımız sürdürüyoruz dedi.