Title of a News Article

2 Bölge daha sit alanına girdi

2 Bölge daha sit alanına girdi
banner206
banner279

Şanlıurfa'da, toprak altından tarih fışkırmaya devam ediyor. Taşı toprağı altın misali her tarafı tarih olan ve son yıllarda gün yüzüne çıkarak dünya tarihine yeniden yön veren Göbeklitepe'nin başkenti Şanlıurfa'da 2 bölge daha sit alanına dahil edildi. Kültür Bakanlığı ekiplerince yapılan araştırmalar sonucunda yeni tarihi alanların bulunduğu  yerler tespit edildi ve çalışmaların başatılması için bu alanlar koruma altına alındı. Konunun yürürlüğe girmesi için ise Resmi Gazete ilana çıkıldı.

Şanlıurfa'da, 2 tarihi alan daha sit alanına çevrildi. Bu alanlardan birisi Göbeklitepe'nin bulunduğu Haliliye ilçesinde, bir diğeri ise Bozova ilçesinde olduğu kaydedildi.

Haliliye ilçesinde Karahantepe'ye çok yakın bir bölgede keşfedilen sit alanı ile ilgili yayımlanan kararda şu ifadelere yer verildi;

“Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesi Kargılı mahallesinde mülkiyeti hazineye ait 106 adet 4 nolu parsel ve 108 ad 2 nolu parselde yer alan Cin Bogan (Faktel Conun) Neolitik İstasyonu’nun korunması gerekli tapma Kültür Varlığı belliği göstermesi nedeniyle 2863 sayılı Yasa kapsamında, ekli 1/2000 ölçekli kadastro haritada surlar gösterildiği şekilde 1. Derece Arkeolojik Sit Alam olarak tescil edilmesine, hazırlanan tescil fişinin uygun olduğuna, Tapu müdürlüğünce 106 ada 4 nolu parsel ve 108 ada 2 nolu parselin tapu kütüğünün beyanlar hanesine " 1 Derece Arkeolojik Sit Alanındadır" şerbinin konulmasına, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu'nun 05.11.1999/658 sayılı ilke kararı doğrultusunda Cin Bogan (Faktel Cünun) Neolitik Istasyonu 1. Derece Arkeolojik Sit Alans Koruma ve Kallanma 2. Kesinlikle hiçbir yapıya izin verilemez Koşulların 1. Bilimsel çalışmalar aynen korunacak sit alanı olarak karar verildi”

Bir diğer sit alanına çevirilen yer ile ilgili de şu ifadelere yer verildi;

“Şanlıurfa’nın Bozova ilçesi, Kabacık Mahallesi, mülkiyeti maliye hazinesine ait 454 nolu parsel, mülkiyete ait 113 ada 6 ve 7 nolu parseller ile tapulama harici alan içerisinde tespit edilen "Kabacık, İkinci Nekropolü" olarak adlandırılan alanın, 2863 sayılı Yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür var özelliği göstermesi nedeni ile 1/5000 ölçekli haritada koordinatlarıyla gösterildiği şekilde I. derece arkeolojik alanı olarak tesciline ve hazırlanan tescil fişinin uygun olduğuna, Sit alanı bölgesinde kadastro müdürlüğünce tespiti yapılan parsellerin tapu müdürlüğüne iletilerek tapu müdürlüğünce tamamı 1. derece arkeolojik sit alanı sınırları içerisinde yer alan parsellerin tapu kütüğün beyanlar hanesine "I. Derece Arkeolojik Sit Alanındadır" bir kısmı 1. derece arkeolojik sit alanı sınırları içerisinde yer alan parsellerin tapu kütüğünün beyanlar hanesine "Bir kısmı 1. Derece Arkeolojik Sit Alanındadır”

URFASTAR

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2022, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142