Artık Urfa'nın da bir film festivali var...

banner279

Sanatseverler tarafından yoğun ilgi ile karşılanan Göbeklitepe film festivalinin ilki Şanlıurfa’da gerçekleşti. Festival heykelciklerinin ve para ödüllerinin kazanlara takdim edildiği ödül töreninde Ulusal ve Uluslararası toplam 8 filme ödül verildi.

Adını Şanlıurfa ilinde bulunan ve dünyanın en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olan Göbeklitepe'den alan Göbeklitepe Film Festivali 12-13 Kasım tarihleri arasında finale kalan filmlerle seyirci karşısına çıktı. Göbeklitepe Kültür Sanat Derneği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlendi. Uluslararası Göbeklitepe Film Festivaline 46 Farklı Ülkeden yaklaşık 420 film başvuru yaptı. Ulusal ve Uluslararası kategorilerinde toplam finale kalan 20 filmin gösterileceği Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluştu.

Festivalin ödül töreninde konuşma yapan festival direktörü Mustafa Deniz Doğan “Şanlıurfa Kültür, Tarih ve Turizm açısında dünyanın en önemli şehirlerinden biri bunların yanı sıra Şanlıurfa’nın sanat açısından da önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğümüz için ekibimizle böyle bir festival yapmaya karar verdik. İlk yılımızda böyle büyük bir ilgiyle karşılaşmamız bizi çok mutlu etti. Bu festivali gerçekleştirme noktasında bizlerden desteğini esirgemeyen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin BEYAZGÜL olmak üzere Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Niyazi KOCADAĞ’a teşekkür ederim” açıklamalarında bulundu.

Uluslararası Göbeklitepe film festivalinde ödül alan filmler.

ULUSAL FİLM ÖDÜL KAZANANLAR

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: Göl Kenarı

Yönetmen: Aziz ALACA

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: Babamın Öldüğü Gün

Yönetmen: Emre SEFER

EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: Brigitte Bardot

YÖNETMENİ: Çağıl BOCUT

KLAUS SCHMİDT SEYİRCİ ÖZEL ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: Beni Kırmızıya Boyadın Gittin

Yönetmen: Yunus Emre BOZDOĞAN

ULUSLARARASI FİLM ÖDÜL KAZANLARI

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: EMERGENCY

Yönetmen: Maryam ESMIKHANI

EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: MARKO

Yönetmen: Marko Santic

EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: QUARANTİNE

Yönetmeni: Majid Mirhashemi

KLAUS SCHMİDT SEYİRCİ ÖZEL ÖDÜLÜNÜ ALAN FİLM: LEFT HANDED

Yönetmen: Nasrın MOHAMMADPOUR

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2022, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142