Title of a News Article

Dünyaca Ünlü Usta senarist Önal Vefat Etti!

Dünyaca Ünlü Usta senarist Önal Vefat Etti!
banner206
banner279

Usta senarist, Yazar Safa Önal hayatını kaybetti!

395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na giren usta senarist, yazar  Safa Önal, 92 yaşında yaşlılığa bağlı nedenden yaşamını yitirdi.

Usta senaristin vefatını Senaryo ve Diyalog Yazarı  (SENARİSTBİR) resmî  hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

Yapılan paylaşımda taziye bildirildi; 

 "Türkiye sinemasının duayenlerinden değerli senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere hepimizin başı sağ olsun. Cenaze bilgileri daha sonra paylaşılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Usta Senarist Kimdir?

Safa Önal, 17 Aralık 1931 tarihinde Avanos’da doğmuştur. İstanbul'da Babası Fahretin Önal Kaymakamlık, valilik ve belediye başkanlığı da yapmış bir bürokrattır.Nişantaşı Ortaokulu'nda okudu. Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. 
 

1945 yılında kısa öyküler yazarak yazarlığa başladı. Bir yandan da çeşitli dergilerde çalıştı. Daha sonra senaryo yazmaya başladı. Safa Önal’ın filme çekilmiş 395 senaryosu vardır. Bu bir dünya rekoru olarak da 2005yılında, Guinness Rekorlar Kitabı tarafından onaylandı. En fazla filme çekilmiş senaryo sahibi kişi olarak kitaba girdi.

1961 yılına kadar gazetecilik yapar. 1953'te ilk senaryosu olan "Kanlı Para" sayesinde Yeşilçam ile tanışır. 1969 yılında "İnleyen Nağmeler" adlı filmle ilk kez yönetmenliği dener.

1973 yılından itibaren de yönetmenliğe başlayarak 40'a yakın film yönetti. Çok sayıda fotoroman senaryosu da yazmıştır. 

Safa Önal, 2007 yılında yaptığı son filmle yönetmenliği bıraktı. Safa Önal, Senaryo Yazarları Derneğinin Kurucu üyesi ve Başkanlığını yapmaktadır.

Safa Önal, iki çocuğa sahiptir. 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2023, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142