Hz. İbrahim ve Hz. Musa hakkındaki sözleriyle şaşkınlığa uğratmışlardı

Hz. İbrahim ve Hz. Musa hakkındaki sözleriyle şaşkınlığa uğratmışlardı
banner206
banner279

Habertürk Kanalı'nda yayınlanan Teke Tek Bilim programı, geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde yapılarak canlı yayınlanmıştı. Teke Tek Bilim'in konukları olan profesörlerden Hz. İbrahim'in Şanlıurfa'da yaşamadığı, Hz. Musa'nın olmadığı gibi sözleri izleyenleri şaşkınlığa uğrattı.

Şanlıurfa Kent Konseyi, bu söylemlerin gerçekleştirildiği programa katılan profesörler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladılar.

Şanlıurfa'da ki birçok Sivil Toplum Örgütü adına yapılan ortak yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

"24 Mayıs 2022 Salı günü akşamı Haber Türk TV kanalında yayımlanan bir programa ve bir inanç katliamına şahit olduk.

Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Ahmet Aslan Prof. Dr. Mehmet Önal’ın katıldığı ve Fatih Altaylı’ nın moderotörlüğünü yaptığı bir program izledik. Programda konu ‘’Harran ve Harran da yapılan kazılar ‘’ idi. Harran kazılarında sorumlu Harran Üniversitesi Arkeoloji bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal Harran ve kazıları hakkında bilgi verirken programa geldiği halde konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan, üstelik bu memleketin ekmeği ile karnını doyuran Celal Şengör ve Ahmet Aslan adlı Profesörler sanki Urfa’ya, Harran’a ve tüm inananlara hakaret eden sulandırmalar yaptılar.

Sulandırmayı o kadar ileri götürdüler ki Harran’da kopan program bir dine sövme, İnanca hakaret, Kuran’a saldırı, Allah’ı inkâr programı haline geldi. Büyük bir sevkle ve tahrik edasıyla: ‘’ Hz. İbrahim yaşamamıştır Hz. Musa yoktur, Tarih kitaplarında bunların adlarına rastlanamaz, kutsal kitaplar uydurma metinleridir, Bunlar sadece menkıbeden ibarettir.’’ Deyip durdular ve kendi topraklarımızda bize ve inancımıza hakaret ettiler, tahrikin dozunu artırdılar.

STK’lar olarak bu kişileri ve bunların söylediklerini Tel’in ediyor; yetkililere özellikle savcılarımıza inancımıza hakaret ayrımcılık tahrik gibi nedenlerle suç duyurusunda bulunuyoruz.ŞANLIURFA STK’LARI"

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142