Title of a News Article

Mısır Kraliçesi Kleopatra!

Mısır Kraliçesi Kleopatra!
banner206
banner279

Güzeliiği ve Bilgisiyle Dillere Destan Olan Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın  Gizem Dolu Bilgisi! 

17 yaşında Mısır Tahtına çıkan Kleopatra  yaklaşık  dokuz dil konuşabilmekteydi. Yunanca ve Partların, İbranilerin, Medlerin, Trogloditlerin, Suriyelilerin, Etiyopyalıların ve Arapların dilleri Kleopatra'nın konuştuğu diller arasındaydı. 

Genç Kraliçe dil bilgisi hariçinde  coğrafya, tarih, astronomi, uluslararası diplomasi, matematik, simya, tıp, zooloji, ekonomi ilmi üzerinde çok uzun soluklu çalışmalar yaptığıda bilinmektedir. Kleopatra'nın  tüm bilgiye erişmeye çalışması onu devrin bilgini konumuna getirmiştir.
Birçok alanda kitaplar kaleme alan Kleopatra en çokta Bitkiler ve kozmetikle ilgili eserler yazmıştır.  Ne gariptir  ki Kraliçenin tüm eserleri MS 391 yılında büyük İskenderiye Kütüphanesi'nde çıkan yangında tamamen yok olmuştur. Galen gibi ünlü fizikçiler onun çalışmalarını incelemiş ve Kleopatra tarafından tasarlanan reçeteleri taklit etmeye başlamışlardır.

Galen'in hastalarına da tavsiye ettiği bu ilaçlardan biri, kel erkeklerin saçlarını yeniden kazanmalarına yardımcı olabilecek özel bir kremler bunlarda birkaçıdır. Kleopatra'nın kitapları güzellik tüyoları da içeriyordu, ancak bunların hiçbiri bize ulaşamamıştır.

Mısır kraliçesi bitkisel tedaviyle de ilgilendiği gibi  dil bilgisi sayesinde bugün kayıp olan çok sayıda papirüse erişebilmekteydi. Onun bilimler ve tıp üzerindeki etkisi Hristiyanlığın ilk yüzyıllarında iyi biliniyordu. O, hiç şüphesiz, insanlık tarihinde eşsiz bir figürdür

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2023, 03:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142