Title of a News Article

Yarışmanın jüri üyesi Urfa'da...

Yarışmanın jüri üyesi Urfa'da...
banner206
banner279

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2023’de ‘’TRT 1’’ ekranlarında yayınlanacak olan ‘’Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’’na katılacak olan yarışmacılara yönelik‘’ eğitim seminerleri veriyor. 

Her yıl ‘’TRT 1’’ ekranlarında yayınlanan ‘’Kur’an-ı Güzel Okuma Yarışması’’ izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Yarışmaya katılacak olan kişiler, ön eleme ile belirlendi. 

Şanlıurfa Dini İhtisas Merkezinde düzenlenen açılış programıyla seminerler başlatıldı. Programa Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, İl Müftüsü Ramazan Tolan, İl Müftü Yardımcıları, Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay ile yarışmacılar katıldı.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, yaptığı konuşmada, Yarışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, ‘’2017 yılından bu yana ülkemizde bir devlet kanalı olan ‘’TRT 1’’ televizyonun da belki de Türkiye tarihinde ilk defa Kur’an yarışması yapılıyor. Bu yarışma Diyanet İşleri Başkanlığımızla ortak yürüyen bir projedir. Ben 2017 yılından bu yana işin içerisindeyim ve danışmanlığını yapıyorum. Bu yarışma Türkiye’de gerçekten büyük bir ses getirdi. Kitlelerin Kur’an dinlemeye ne kadar aç olduğunu bize gösterdi. Ülkemizin dört bir tarafında minarelerinde hep ezan sesi yükselir ve Kur’an nidaları yükselir. Yine de toplumun içinde ne kadar Kur'an’a aç olan bir kitle olduğunu görmüş olduk.’’ ifadelerini kullandı.

İl Müftüsü Ramazan Tolan, ise, ‘’Bu yarışmaya hazırlama aşamasında, gerekse yarışmanın devamında, yarışmanın bitişinde yaptığınız değerlendirme de mutlaka kendinizi daha da geliştireceksiniz. Bu yarışmaların amacı Ülkemizde Kur’an-ı daha güzel okumaktır. Onun için bu seminerlerin yarışmaların önemi çok büyüktür. Kardeşlerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.’’ dedi.

Dini İhtisas Merkezi Müdür İdris Kalay, İbrahim Aleyhissellam’ın memleketinde seminere katılacak olan hocaları ağırlamaktan memnun olduklarını söyledi.

Seminerler üç gün boyunca devam edecek. Kur’an tilavetinde yapılan yaygın hatalar konusunda katılımcılar bilgilendirilerek, “tecvit, meharici ve huru sesi kullanma teknikleri” başlıklı sunumlar yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142