Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz? Sorusu her bayram öncesi akıllara geliyor. Kesilen kurbanlıkların ardından ciğer kavurması, et kavurması, kebaplar, sulu yemekler vs vs... Tıka basa yiyoruz ama dikkat etmemiz gereken noktalar var!

Özel Meydan Hastanesinde görev yapan Urfastar.com köşe yazarı Diyetisyen Rahime Kılıç, bayramda beslenme ile ilgili önemli hususları siz okurlarımız için derledi.

KURBAN BAYRAMI'NDA NASIL BESLENMELİYİZ?

Kurban Bayramında yapılması gerekenleri kaleme alan Diyetisyen Rahime Kılıç şunları ifade etti;

"Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir…

Hepimizin sofralarına sağlık, huzur, bolluk, bereketle gelir umarım, ailenizle birlikte şimdiden nice güzel bayramlar dilerim. ‘Bayramda diyet olmaz, zaten senede 1 kere! ‘ diye düşünüyor olabilirsiniz. Haklısınız ben de bayramda diyet yapın demeyeceğim. Her zamanki gibi sadece dengelemenizi isteyeceğim….Bayram geldi diye sağlıklı beslenmeyi tatile çıkartmayın. Sizler için hazırladığım sağlıklı beslenme önerilerime kulak verin derim…

Kurban bayramında sofraların baş tacı olan kırmızı eti veteriner kontrolünden geçmiş kurbanlıklardan temin etmek, uygun pişirme yöntemleri ile pişirip, yeterli porsiyonda tüketip; etin sindirimini kolaylaştıracak limonlu yeşilliklerle sofralarınızı süslemek sağlığınızı korumada size fayda sağlayacaktır.

Eti Nasıl Pişirelim?

Eti pişirime yöntemi olarak haşlama ve ızgara gibi sağlıklı yöntemler tercih edilmeli, çok yüksek ısıl işlem ve kızartma yöntemi gibi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabilecek pişirme yöntemlerinden uzak durulmalıdır. Etin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi, ızgara sebzeler veya salatalar ile birlikte tüketilmesi, hem besin çeşitliliğinin sağlanması açısından hem de sindirimi diğer besinlere göre zor olan etin kolay sindirilebilmesi açısından sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.Yeni kesilmiş kurban eti serttir. Mide- bağırsak problemi olan bireylerin bu eti birkaç gün buzdolabında beklettikten sonra tüketmesi sağlık problemlerinin artmasını önlemede fayda sağlayacaktır.

Sıcaklık kimin umrunda! Balıklıgöl'e akın ettiler Sıcaklık kimin umrunda! Balıklıgöl'e akın ettiler

DİKKAT!!!!! DİKKAT!!!!

Etlerin çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmesi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Etlerin çiğ yada az pişmiş olarak tüketilmesi durumunda, hayvanlardan insanlara bir çok hastalığın bulaştığı unutulmamalıdır. Bu hastalıklar; hamile kadınlarda düşüklere yol açan ”toksoplazmozis” ile insanların vücutlarında yıllarca yaşayabilen ve yedikleri besinlere ortak olarak onları zayıf düşüren, iş performansını olumsuz etkileyen”sığır tenyası”dır. İşte tam da bu nedenlerle; etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara ve fırınlama gibi doğru yöntemler tercih edilmeli, uygun sürelerde pişirme sağlanmalı ve sağlık korunmalıdır

Eti Nasıl Saklayalım?

Etler büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine konularak veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler -18 derece derin dondurucuda 3 ay süreyle saklanabilir. Etler kıyma haline getirilirse, buzdolabında iki günden fazla saklamamalıdır. Parça et ise iki – üç gün saklanabilir.

Bayram Gazisi olmamak için aşağıdaki önerilere kulak verin…

Gününüz sevdiklerinizle hafif bir kahvaltı ile başlasın.

Aşırı miktarda yemekten kaçının az ve sık yemek yenmeye özen gösterin.Gün içerisinde 2-3 saatten daha uzun süre aç kalmayın.

Sıvı alımına dikkat edin ve günde yaklaşık 2-3 litre su için.

Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri fazla tüketmeyin.

Çok hızlı yemek yemeyin, yediklerinizi çok iyi çiğneyin.

Yemek pişirme yöntemi olarak kızartmalar yerine, ızgaraları veya haşlamaları tercih edin. Yani kızartmayın, haşlayın.

Kırmızı ette bulunan demirin vücut tarafından daha aktif kullanılmasını sağlamak için yanına mutlaka limonlu bir salata veya bir sebze yemeği eşlik ettirin.

Ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilin.

Bayramda bilinçsizce et, çikolata ve tatlı tüketilir. Fazla et, çikolata ve tatlı tüketimi, mide yanması, gaz, şişkinlik,hazımsızlık ve bağırsak bozuklukları gibi şikâyetlere neden olur. Bu nedenle tükettiğiniz miktarları kontrol altında tutmaya çaba sarf edin.

Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve porsiyon kontrolünde dikkatli olmalıdır.

Sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan fiziksel aktivitenin artırılması anlamında günlük yürüyüşler yapabilir, bayram süresi boyunca kilo kontrolünüze destek olabilirsiniz.