1900 doğumlu olan HilvanHadi Çiftyürek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan önce dünyaya gelen birisi.

Evde sağlık takibi yapılan hadi dedeyi ziyaret eden Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz, durumu hakkında bilgiler aldı. 

I M G 20240525 W A0002

Müdür Solmaz ile birlikte Hizmet Başkanları, Hilvan Sağlık İlçe Müdürü Dr. Recai Ölmez, Hilvan Şehit Halit Şiltak Devlet Hastanesi Başhekimi. Dr. Ayşe Alphan da yaşlı dedeyi ziyaret ettiler. 

I M G 20240525 W A0008

Koca çınar 124 yaşındaki Hadi Çifyürek ile birlikte birçok yaşlı evinde ekipler tarafından tedavi ediliyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz, burada yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

"Hilvan da Evde Sağlık Hizmetlerinden faydalanan yaşlı hastalarımızı ziyaret ettik. Evde Sağlık ekiplerinin tıbbi kontrollerini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sağlık hizmetlerini götürmekten onur duyduğumuz büyüklerimizin ve kıymetli ailelerinin memnuniyeti ve duası çalışma gayretimizi daha da artırdı. Yaşça Cumhuriyetten büyük olan ve Cumhuriyet ile yaşıt olan gölgelerinde yetiştiğimiz yüzyıllık çınarlarımıza sağlıklı ömürler dilerim. Sağlık sorunları nedeniyle yatağa bağlı hayatlarını idame ettirmek durumunda kalan hastalarımız için evde sağlık hizmetleri birimleri çok önemli bir görev üstlenmektedir ve hastalarımıza tedavilerinde kolaylık sağlamaktadır. Bu hizmeti sunan siz evde sağlık hizmetleri ekibine teşekkür ediyorum, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim” dedi.

Solmaz konuşmasına şöyle devam etti;

Toprak, 'çekirgeyle şuan mücadeleye gerek yok' Toprak, 'çekirgeyle şuan mücadeleye gerek yok'

"Evde Sağlık Hizmetleri ekiplerimiz, yatağa ve eve bağımlı, sağlık kuruluşuna ulaşmakta zorluk yaşayan hastalarımıza ev ortamında muayene, tetkik, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini profesyonel sağlık personelleri tarafından evlerinde periyodik tedavi planına uygun olarak sunmaktadır. Tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, Hastalığı ile alakalı evde kullanımı gerekli tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, Hastanın ve ailesinin evde bakım sürecinde üstlenebilecekleri görevler ve hastalık bakım süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi gibi konularda yardımcı olunmaktadır. Bu sayede, hastalarımızın tedavi ve bakım süreçleri takip edilmekte ve yaşam kaliteleri artırılmaktadır."