Title of a News Article

Tarihin sıfır noktasında yürüyüş yaptılar

Tarihin sıfır noktasında yürüyüş yaptılar
banner206

Şanlıurfa'da, sağlık çalışanları “Tarihin sıfır noktasından sağlığın doruklarına” sloganıyla Göbeklitepe'de yürüyüş gerçekleştirdi.

Ekim ayının ilk hafta sonu kutlanan “Dünya Yürüyüş Günü” nedeniyle fiziksel olarak aktif olmanın önemine vurgu yapıldı ve fiziksel hareketsizliğin küresel krizine karşı basit ve eğlenceli bir kutlama yöntemi sağlandı.

Resim önizlemesi

Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu (TAFISA) tarafından 1991 yılında 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda, yürüyüşle sağlıklı yaşama dikkat çekmek amacıyla kamu kurumlarının da katılımıyla sağlık çalışanları tarihin sıfır noktası olan Göbeklitepe'de doğa yürüyüşüne çıktılar. Yürüyüşte “Her gün 10 bin adım” yazılı pankart ile günün önemine dikkat çekildi.

Resim önizlemesi

Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri ile gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmeyi teşvik etmek amaçlanıyor.

Resim önizlemesiYürüyüşe, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdullah Solmaz, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü İdari İşler Müdürü Mustafa Sürücü, kamu kurum temsilcileri ve birçok hastaneden sağlık çalışanları katıldı.

Resim önizlemesiŞanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Abdullah Solmaz günün önemine binaen yaptığı açıklamasında, 'Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi obezite, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet ve kemik erimesi gibi kronik sorunların görülme sıklığını artırmıştır. Fiziksel aktivite, her yaşta sağlığa yararlıdır. Çocuklarla gençlerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, kötü alışkanlıklardan kurtulmada, sosyalleşmede, çeşitli kronik hastalıklardan korunmada ve bunların tedavisinde, yaşlıların aktif bir yaşam sürmesinde farklar oluşturabilir. Şanlıurfa İl sağlık Müdürlüğü olarak Dünya Yürüyüş günü kapsamında Şanlıurfa İlimizde bulunan tarihin sıfır noktası Göbeklitepe ye yürümüş bulunmaktayız. Bizim bu yürüyüşte ki amacımız gelecek nesillere sağlıklı bir yaşamın ilk adımlarını atmak adına farkındalık oluşturmaktır. Tüm vatandaşlarımıza tarihin sıfır noktasından sağlığın doruklarına diyorum” dedi.

Resim önizlemesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142