Title of a News Article

Urfa'da diyabetle ilgili hastalara eğitim verildi

Urfa'da diyabetle ilgili hastalara eğitim verildi
banner206

Dünya Diyabet Günü münasebetiyle, Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde diyabetli hastalar için eğitim semineri düzenlendi.

Onlarca hasta ve hasta yakınının katılımıyla toplamda 6 modülün anlatıldığı Diyabet Okulu Eğitimlerinde;  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meliha Özkutlu, Diyetisyen Sevabe Kara, Fizyoterapist İsa Beyazdurna, Diyabet Eğitim Hemşireleri Azize Muratoğlu ve Meral Kaya, tarafından eğitimler verildi.

Eğitimini tamamlayan hastalara sertifika töreni düzenlendi. Hastaların diplomaları, hastane Başhekim yardımcısı Uz. Dr. Yakup Çelik, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcıları Suna Tecir ve Özlem Uçar’ın yanı sıra eğitimciler tarafından verildi.

Eğitim sonrası konuyla ilgili açıklamada bulunan Dâhiliye Uzmanı Dr. Meliha Özkutlu Vatandaşların sigara ve alkol den uzak durmaları konusunda uyarıda bulunarak şu ifadelere yer verdi; “Diyabet insülinin salgılanmasında eksiklik veya salgılanan insülinin etki etmemesi ile seyreden kan şekeri yüksekliğine neden olan kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Diyabet dünya sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Uluslararası diyabet federasyonu diyabet görülme sıklığının ve diyabeti olan kişilerini günümüz itibariyle 382 milyona eriştiğini tahmin etmektedir.  Bu görülme sıklığı yaşam tarzı, kentleşme ve yaşam süresinin uzaması nedeniyle giderek daha da hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Türkiye'de uluslararası diyabet federasyonunun 20- 79 yaş aralığında sapladığı kişi sayısı yaklaşık 7 milyon kişidir. Bu da toplumun yaklaşık %15'ine denk gelmektedir diyabet bizim için önemli bir halk sağlığı sorunu, çünkü erişkin yaşta görülen tip 2 diyabet %80 önlenebilir bir hastalıktır. Diyabeti önlemenin yolları sağlıklı beslenme yani Akdeniz tipi diyetle mümkündür. Hareketli bir yaşam, sigara ve alkolden uzak durulması, mümkün mertebede stresten uzak durulması ve sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yaptırılması ile mümkündür” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142