Urfalı kadınlara önemli uyarı!

Urfalı kadınlara önemli uyarı!
banner206

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alev Esercan, “Rahim Ağzı (Serviks)  Kanseri Farkındalık Ayı" nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserin tarama testiyle önleminin mümkün olduğunu dile getirerek tüm kadınları test yapmaya davet etti.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alev Esercan, yaptığı açıklamada, “Rahim ağzı (Serviks) kanseri kadın kanserlerinin arasında en sinsi olanlarından bir tanesi olup çaresiz bir hastalık değildir. Tüm dünyanın ülkemizi gururla izlediği bir tarama programımız var. Erken teşhis hayat kurtarır diyoruz. Rahim ağzı kanseri aşısı olan bir kanser türüdür. Hpv aşısı ile bu kanseri hiç başlamadan önlenebildiği, erken taramalar ve düzenli kontroller ile bu kanser hastalığı erkenden teşhis edilerek kanser olmadan erken tanı konulmaktadır. 30 yaşından itibaren 5 yılda bir tarama yapılması gerekmektedir. Smear tahlili ve Hpv tahlili ile tarama programına girmiş olunmaktadır. Herhangi bir belirti saptandığında erkenden bu tarama ile farkına varılarak erken teşhis konulmaktadır. 30 yaş üstü bayanlarımızın bu tarama programını Hastanelerimizde ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde ücretsiz olarak yaptırabilirler” dedi.

Opr. Dr. Alev Esercan, “Rahim ağzı kanserini engellemek için mutlaka Hastanelerimizde ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde ücretsiz tarama programına girerek erken teşhis ile birlikte bu hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldıralım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142