Title of a News Article

Uzmanından önemli uyarılar!

Uzmanından önemli uyarılar!
banner206
banner279

Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Çavuşoğlu, koah (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hakkında bilgiler verdi.

Genellikle hava yollarını tıkayan maddelerin ve sigara kullanımının neden olduğu KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, akciğer solunum yollarının daralması sonucunda oluşuyor ve nefes darlığına yol açıyor. Erken evrede teşhis ve düzenli aralıklarla takip edilmesi ise hastalığın seyri açısından oldukça önem taşıyor. Bu nedenle COVİD-19 pandemisinde risk grubunda olan KOAH hastalarının, muayenelerini aksatmamaları; öksürük, balgam ve nefes darlığı belirtileri olan kişilerin ise zaman kaybetmeden göğüs hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekiyor.

Kronik tıkayıcı hava yolu hastalığı (KOAH)’ ın başta sigara olmak üzere, tütün ürünleri kullanımı, çevresel faktörler ve bazen de kalıtsal faktörlere bağlı olduğunu belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze ÇAVUŞOĞLU, hastalığın önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu; KOAH ve pandemi döneminde KOAH yönetimi hakkında yaptığı açıklamada, Balıklıgöl Devlet Hastanesinde Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Koah halk arasında tıkayıcı Akciğer hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır

Koah sebeplerinden bahsedecek olursak sigara, çevre kirliliği, iş ortamında maruz kalınan toz ve ortam kirliliği de en büyük sebeplerinden oluyor.  Koah tanısı aslında hastanın kendisinin bundan şüphelenmesi veya birinci basamak sağlık kuruluşunda Aile hekimleri tarafından hastanın şikâyeti ile ilgili olarak bize yönlendirmesi şeklinde tanı koyabiliyoruz.  Örneğin hastada en sık gördüğümüz şikâyetler nefes darlığı, öksürük ve balgamdır.  Bu şikâyetler kalıcı oluyor ve ilerleyici bir şekilde devam ediyor.  Bu semptomları en az 2 ay boyunca gösteren kişilerin mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurup Koah açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Hastalara biz Koah tan şüphelendiğimizde fiziki muayene yaptıktan sonra öyküsünü şikâyetlerini dinledikten sonra basit bir test olan, halk arasında nefes ölçüm testi olarak bilinen “solunum fonksiyon testi” yapılır.  Hastamızın değerlerine göre Koah tanısını koyup tedavisine başlıyoruz. Hasta sigara içiyor ise sigaranın bıraktırılması, bazı kişilerde çalıştığı ortamla alakalı maruziyetle alakalı Koah gelişebiliyor. Bunların mümkünse eğer ortamdan uzaklaşma, yâda çalışma koşullarının iyileştirilmesi şeklinde önerilerde bulunuyoruz.  Tedavimiz başladıktan sonra, hastamızı eğer şikâyetleri sıklıkla devam ediyorsa, hastanın önce aylık sonra, üç ayda bir hastalığı tedavisiyle uyum gösteriyorsa, ilaçlarla ilgili kullanımında herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsa yılda en az 2 defa doktor kontrolü gerekmektedir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Çavuşoğlu, “yıllık grip aşısının koruma amacıyla yaptırmasını tavsiye ediyoruz ve yine zatürre aşısı da Koah’ tan korunmada ve Koah hastalığının ilerlemesine engellemede çok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Eğer kendinizde öksürük, balgam, nefes darlığı gibi şikâyetler varsa göğüs hastalıkları Polikliniği’ne başvurup Koah ile ilgili değerlendirme yapılmasını isteyebilirsiniz” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142