Şanlıurfa'nın İncisi Balıklıgöl Dalcıkların Yardımıyla Birkez Daha Temizleniyor.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan;

"Ansızın gelen selin izleri geçmiş günlerde ekiplerce temizlendi.Lakin daha berrak daha canlı bir Balıklıgöl havzası görmek istiyoruz. Bu maksatla Emniyet birimi dalgıç arkadaşlarımızın öncülügünde  bugün birkez daha Balıklıgöl'ün dibinde bulun özellikle selin getirmiş oldugu atıkları temizleme gayretindeyiz.


Bugün Şanlıurfa'nın simgesi olan Balıklıgöl'deki  Hazreti İbrahim'inde ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen tarihi su havzası İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı dalgıçlar tarafından detaylı temizlenmeye başlandı.

Asrın felaketi olan  6 Şubat depremi ve 15 Mart'ta yaşanan talihsiz sel felaketinden nasibini alan Şanlıurfa ve incisi Balıklıgöl bugün Vali Ayhan ve İl Emiyet Müdürü Murat Ulucanın'da katılımıyla temizlik işlemlerine birkez daha başlandı. Balıklıgöl'de bulunan su havzasına giren 3 dalgıç, selin ve depremin sürekleyip getirmiş oldugu malzemeleri fileler yardımıyla dışarıya çıkartarak su havzasının daha berrak görünmesini sağladılar.

Su havzasından çıkan eşyalar ise aşırı dikkat çekici olurken zaman zamanda tebbesüm ettirdi. Kiminin gözlügü, kiminin takma dişi kiminin ise cüzdanı sudan çıkarıldı. 

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ve İl Emiyet Müdürü Murat Ulucan dalgıç polislerinden dip temizligi ile ilgili detalı bilgi aldılar.

Vali Ayhan, Akabinde URFASTAR muhabirine:

 ''İki felaketin bizlere bırakmış oldugu hasarları ve kirliliği silmek için tüm ekiplerimizce çalışıyor ve çalışmayada devam edecegiz dedi.''

15 temmuz şehitleri Urfa'da anıldı... 15 temmuz şehitleri Urfa'da anıldı...

Vali Ayhan ayrıca manevi kimligi bulunan Balıklıgöl için ise şunları ifade etti;

"Selin izleri kısmen silindi ancak gölümüz o eski berrak, masmavi görüntüsüne henüz ulaşamadı. Tabii bunun sebebi zemindeki balçık ve kirlenme. Bunun için de arkadaşlarla emniyetimizin dalgıç birimiyle balık adamlarla zaman buldukça burayı temizleme konusunda karar aldık. İnşallah şöyle bir hafta içinde zemindeki o balçık ve selin getirdiği bazı artıkları temizleyeceğiz. Burayı eski güzel hale büründüreceğiz."

Şanlıurfa ve Türkiye için önemi çok büyük olan Balıklıgöl'ün kent turizmi içinde ayrıca  önem arz ettigini ifade eden Ayhan, gelen misafir ve turistler için suyun temiz görünmesi ve yaşam suren balıkların berrak suda yüzmesi konusunda duyarlı olduklarını ifade etti.

Ayrıca Vali Salih Ayhan, şu değerlendirme bulunarak sözlerini tamamladı:

"Burası bizim göz bebeğimiz, Urfa'nın görünen yüzü. Herkesin ilk uğrak yeri. Böyle bir yeri korumak ayrıca bir ibadettir. Çünkü buranın manevi bir havası vardır. Selin de bu tahribatın da izini inşallah temizleyeceğiz. Hem bilimsel hem teknik hem de güçlü bir iradeyle bir hafta içerisinde gölümüzün eski haline kavuşacağını söyleyebilirim. Herhalde seldeki ilk halini gördüğünüz zaman şöyle metrelerce yükseldiğini, bütün camilerin su altında kaldığını biliyorsunuz. Şu anki halimize şükür aradan zaman geçti. Zamanla da bu tahribatı sildik. İnşallah Balıklıgöl'ümüzün dibindeki kirliği de çamuru da temizlemiş olacağız."

URFASTAR