6'lı ittifak adayında şu özelliği arayacak

6'lı ittifak adayında şu özelliği arayacak
banner206
banner279

Muhalefet partileri tarafından oluşturulan 6'lı masanın, Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili belirlediği olmazsa olmaz 3 kriter ortaya çıktı. "Seçilebilir", "Uzlaşmacı" ve "Fedakar" başlıklarının öne çıktığı Cumhurbaşkanı adayı için en fazla ilk ilke olan "Seçilebilirlik" aranacak.

İyi Parti, CHP, Gelecek, DEVA, Saadet ve Demokrat Parti tarafından kurulan 6'lı masa bir yandan parlamenter sisteme geçiş çalışmaları yaparken, diğer yanda da Cumhurbaşkanı adayında olması gereken kriterleri belirliyor. 6'lı masanın belirlediği "Seçilebilir", "Uzlaşmacı" ve "Fedakar" kriterleri arasında en çok ilk kriterin öne çıktığı belirtildi.

ORTAK ADAY VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

6'lı masanın 25 Nisan'da yapılan son toplantısında 'ortak cumhurbaşkanı' vurgu dikkat çekti. 6 kriter belirlenirken aday uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik değerleri içselleştirmiş, milletin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak ilkelerini benimseyen, liyakat sahibi bir isim olacak.

EN ÇARPICI KRİTER "SEÇİLEBİLİRLİK"

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, yazılmayan 3 kriter daha var. Muhalefet kulislerine göre yazılmayan bu kriterlerin en başında "olmazsa olmaz" olarak ifade edilen "seçilebilirlik" yer alıyor.

UZLAŞMACI OLMASI ÖNEMLİ

İkinci önemli kriter de aslında "cumhurbaşkanlığını imha için" bu koltuğa oturacağı ifade edilen kişinin bırakma isteğini de en başta kabul etmiş bir isim olması. Kriterlere yazılmayan üçüncü özellik ise seçilecek kişinin koltuğa oturduktan sonra da 6'lı masada oturan tüm liderlerle ortak çalışma yürütebilecek nitelikleri taşıması.

Özetle ortak cumhurbaşkanı adayı, açıklanan 6 kriterin yanı sıra seçilebilecek, inebilecek, yetkileri paylaşacak bir isim de olacak. Haberler.com 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142