Title of a News Article

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan kamuda tasarruf mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan kamuda tasarruf mesajı
banner206
banner279

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Türkiye yatırımcılar açısından oldukça cazip bir ülke

Yılmaz, "sabır" çağrısı yaparak "Sonuçta ortaya çıkan refahı hep birlikte paylaşacağız" şeklinde konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası toplantısının ardından açıklamarda bulundu.

Cevdet Yılmaz, "Türkiye yatırımcılar açısından oldukça cazip bir ülke. Ekonomimizin potansiyelinin daha da yükselmesini istiyoruz." dedi.

Yılmaz, "Makroekonomik istikrarın sağlanması, enflasyonun düşürülmesi ve cari açığın azaltılmasında başarıyı yakalayacağız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Türkiye'nin "güçlü" üretimle diğer ülkelerden "pozitif" ayrıştığını belirtirken Türkiye'nin borçlanma maliyetini gösteren CDS'in 700 baz puandan 400'lere gerilemesine bir kez daha vurgu yaptı.

"Resesyona düşmeden büyümeliyiz"

Enflasyonda hedefin tek haneler olduğunu yineleyen Yılmaz, "Bir taraftan daha düşük enflasyon ve tek haneli enflasyon hedeflerken bir taraftan da resesyona düşmeden üretimimizi koruyarak büyümeliyiz" açıklamasını yaptı.

Ekonomik verilere dikkat çeken Yılmaz,"Türkiye ekonomisi 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4 büyümeyi başarmıştır. Toplam istihdam 2023 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 265 bin kişi artarak 31,7 milyon kişiye ulaşmıştır.

İhracatımız 2023 yılı Temmuz ayında 2022 yılı Temmuz ayına göre yüzde 8,4 artışla 20,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle tarihin en yüksek Temmuz ayı ihracat değerine ulaşılmıştır." şeklinde konuştu.

"Israrla, sabırla doğru politikalar izlediğinizde başarılı oluyorsunuz"

Cevdet Yılmaz, 12. Kalkınma Planı'nın sonuçlandırılmak üzere olduğunu açıkladı.

"Sabır" çağrısı yapan Yılmaz, "İçeriden ve dışarıdan kaynaklanan ne badireler atlattık. Ancak Türkiye Yüzyılı’na ilerlerken, yerli ve milli politikalarımızdan ödün vermedik. Hiçbir şey bir gecede olmuyor ancak ısrarla, sabırla doğru politikalar izlediğinizde başarılı oluyorsunuz. Sonuçta ortaya çıkan refahı hep birlikte paylaşacağız." açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, teşvik sistemi üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi. Yılmaz, etki değerlendirmeleri yaparak, hedef odaklı bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirterek "bir takım yeni adımlar"ın düşünüldüğünü ifade etti.

Verimlilik vurgusu yapan Yılmaz,"Türkiye’nin elbette kendi ihtiyaçlarını hiçbir şekilde ihmal etmeden bunu yapıyoruz. Serbest piyasa ve rekabet ortamında verimliliği artırmak temel hedefimizdir. Gerek kamuda gerek özel sektörde toplam tasarruflarımızı artırarak yatırımlarımızı sağlıklı kaynaklarla finanse ederek yolumuza devam ediyoruz." dedi.

Kamuda tasarruf mesajı

Kamuda tasarruf mesajı veren Yılmaz, şunları söyledi:

"Deprem harcamaları tek seferlik harcamalar 3-4 yıl sürecek belki ama her yıl tekrar etmeyecek harcamalar, bunlar bütçede yapısal bozulmaya yol açmıyor. Her yıl harcama gerektiren kalemler yapısal bozulmaya yol açıyor. Deprem harcamalarını arızi bir durum olarak görüyoruz. Bir takım gelir tedbirleri aldık. Kamuda harcama adında adımlar atmayı planlıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışma yürütüyor."

Yapısal reformlara vurgu yapan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Para ve maliye politikalası ile yapısal reform  adımlarını kademeli bir şekilde devreye alarak yatırım ortamının iyileşmesini istiyoruz.

Yatırımcılar ve diğer aktörler için öngörülebilirliği artıracak politikalar ve yapısal reformlar ile sorunların üstesinden geleceğiz"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142