Title of a News Article

Dünya Hakan Fidan'ın başarısını konuşuyor

Dünya Hakan Fidan'ın başarısını konuşuyor
banner206

Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesi dünyada konuşulmaya devam ediyor. Son olarak İsrailli Jeruselam Post'ta yer alan analizde Fidan'ın İsrail ve Türkiye ilişkilerinde kilit rol oynadığı belirtildi.

Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmesi dünyada konuşulmaya devam ediyor.

İsrail merkezli Jeruselam Post adlı haber sitesinde "Yeni Türk Dışişleri Bakanı, İsrail ile işbirliğinde büyük rol oynadı" başlıklı bir analiz yayınlandı. 

Fidan'ın iki ülke ilişkilerinde kilit rol oynadığını yazan Jeruselam Post "Fidan, uzun yıllar Ankara-Kudüs ilişkilerinde kilit rol oynayan ve İsrail istihbarat liderliğiyle bağlantıları olan biri." ifadelerini kullandı.

Haberde İsrail Bölgesel Dış İlişkiler Enstitüsü Mitvim başkanı Nimrod Goren'in görüşlerine yer verildi.

Goren, Fidan'ın bu nedenle Ankara ile Kudüs arasındaki ilişkilerde uzun yıllar kilit bir rol oynadığını ve "ülkeler arasındaki gerilim zamanlarında bile İsrail istihbarat liderliğiyle bağlantıları olduğunu" söyledi.

"DENEYİM, BİLGİ VE GÜVENE SAHİP"

Bunun da ötesinde, Fidan'ın son yıllarda "İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik hamlelere öncülük ettiğini" söyleyen Gören, şunları kaydetti: “Erdoğan göreve geldiğinden beri güvenlik stratejisinin içindeydi. Türkiye'nin bölgedeki ilişkileriyle ilgili tüm merkezi meseleleri ele aldı. Başkanın güvenine, büyük deneyime ve bilgiye sahip."

Yazıda gazetenin 'Türkiye-İsrail yakınlaşmasında rol oynayan Başkan Isaac Herzog'un sırdaşı' olarak nitelendirdiği Haham Marc Schneier'in de görüşlerine yer verildi.

Schneier, 'Fidan, İsrail istihbaratıyla İsrail'in Hamas hakkındaki endişeleri de dahil olmak üzere çeşitli konularda doğrudan görüşmelere dahil oldu' dedi. haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142