Title of a News Article

Erdoğan adaylığını açıkladı, tartışmalar başladı

Erdoğan adaylığını açıkladı, tartışmalar başladı
banner206
banner279

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı. CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Özden Kaboğlu, Erdoğan'ın adaylığını Cumhuriyet'e değerlendirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan seçimlerde partisinin cumhurbaşkanı adayının ‘kendisi’ olacağını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamaları, “Üçüncü kez aday olabilir mi, olamaz mı” tartışmalarını gündeme getirdi. Söz konusu meseleyi CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Özden Kaboğlu, Cumhuriyet’e değerlendirdi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar aday olma durumunun hukuki temelini yorumlayan Kaboğlu, “Cumhurbaşkanı üçüncü kez aday olabilir ancak bu durum bir anayasal koşulun siyaseten yerine getirilmesine bağlıdır. TBMM 360 vekilin oyu ile seçimlerin yenilenmesine, öne alınmasına karar verirse, o durumda cumhurbaşkanı üçüncü kez aday olabilir. Cumhurbaşkanı anayasayı bilmez diyemeyeceğimize göre, anayasanın güvencesi sayıldığına göre kendisi de mutlaka 2023’ün 18 Haziran’ın da seçimlerin yapılması durumunda, aday olamayacağını biliyor” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri kendisinin yenilemek istemesi olasılığına da değinen Kaboğlu, şöyle konuştu:
“Bunu şu şekilde değerlendiriyorlar; 2007’de anayasa değişikliği yapıldı ama 2017’de rejim değişikliği yapıldı. O nedenle artık 2007’de konmuş olan bu kural, 2017’de yapılan rejim değişikliği sonrası geçerli değil. Öyle olunca, Erdoğan’ın 2014’te yapılan seçimde yaptığı görev kabul edilmez. 2018’de ilk kez adaylığını koymuş ve şu an da birinci dönemini sürdürmektedir. Böyle olunca anayasada en fazla iki kez dendiği için pekala 2023 seçimlerinde de aday olabilir görüşü var. Bu görüş neden geçerli değil? Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir. Madde 101 fıkra 2. Bu kural 2007’de getirildi. Bu kuralın devamlılığı anayasanın 11. maddesinden kaynaklanıyor. Bu maddeye göre, bütün anayasa hükümleri herkes için üstün ve bağlayıcıdır. O zaman da bağlayıcıydı şimdi de bağlayıcıdır. Bu kural süreklidir. 2017’de anayasa değişti ama bu kural değişmedi.”

‘DÜŞÜK İHTİMAL’
Erken seçimi ihtimal dahilinde görmediğini belirten Kaboğlu, “Erdoğan’ın çıkışı bir erken seçim sinyali olarak düşünülebilir. Ancak bunun 2023 yılı içerisinde olacağı konuşulabilir. Çünkü şu an yapılan bütün hazırlıklar 3600 ek gösterge ve diğer iyileştirmeler hep 1 Ocak 2023 itibarıyla öngörülüyor. Bu nedenle bu ihtimalin az olduğunu söylemeliyim” dedi.

 


 

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
HALİL
HALİL - 13 ay Önce

EFENDİM AYAK OYUNLARINA TEZGAHLARA KOMPLOLARA OYUNLARA HİÇ KİMSE BOYUN EGMEZ EYVALLAH ETMEZ

HALİL
HALİL - 13 ay Önce

HİÇ KİMSE TEZGAHLARA KOMPLOLARA AYAK OYUNLARINA EYVALLAH EDİP BOYUN EĞMEZ

HALİL
HALİL - 13 ay Önce

EFENDİM BAKIN DEFALARCA SÖYLEMEME RAGMEN KENDİMİ İFADE EDEMİYORUM

HALİL
HALİL - 13 ay Önce

GELİN OTURALIM KONUŞALIM GELİN MİSAFİRİMİZ OLUN EVLİLİK İŞİMİZ OLURSA HAYIRLISI OLMASSA HAYIRLI OLSUN EFENDİM CANINIZ SAĞ OLSUN

HALİL
HALİL - 13 ay Önce

ARAMIZDAKİ KONU YANLIZ EVLİLİK DEĞİLDİR BENİM SİZDE HAKKIM VAR 7 YILDIR SİZİN PEŞİNİZDE KOŞUYORUM

HALİL
HALİL - 13 ay Önce

GELİN EFENDİM OLURSA HAYIRLISI OLMASSA HAKKIMIZI VERİRSİNİZ BİZ YOLUMUZA GİDERİZ SİZ YOLUNUZA GİDERSİNİZ HEPSİ BU EFENDİM UZATMAYA GEREK YOK

HALİL
HALİL - 13 ay Önce

SORUNUN ÇÖZÜMÜ ÇOK BASİT OLURSA HAYIRLISI OLMASSA HAKKIMIZI VERİRSİNİZ BİZ YOLUMUZA SİZ YOLUNUZA BU KADAR EFENDİM

SIRADAKİ HABER

banner142