Hakan Fidan ile ilgili şok gelişme

Hakan Fidan ile ilgili şok gelişme
banner206
banner279
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Sayın Başbakanımız Sayın Hakan Fidan’ı MİT Müsteşarı olarak görevlendirmiştir” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Sayın Başbakanımız Sayın Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığı'nda görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda tekrar MİT Müsteşarlığı'nda göreve başlayacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ikinci kez gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı Basın Toplantı Salonu'nda ele alınan konulara ilişkin gazetecilere açıklama yaptı. Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Arınç, eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan'ın 25. dönem milletvekili aday adaylığını geri çektiği hatırlatılarak, "Bu karar nasıl alındı, süreç bu noktaya nasıl geldi? Hakan Fidan MİT Müsteşarlığı'na geri dönecek mi yoksa kendisiyle ilgili düşünülen farklı bir görev var mı?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Son günlerde en çok konuştuğumuz isim ve en çok sorulan sorulardan birisi bu. Ben de tekrar sorduğunuz bir zamanda 'artık aday oldu, bundan sonra herhalde konuşmayacağız' diye düşünmüştüm ama bugün bir gelişme oldu. Bildiğiniz gibi MİT Müsteşarımız milletvekili aday adaylığı için başvurmuş ve görevinden ayrılmıştı. Bu konuda ilk haberdar olan benim, o tarihte bir televizyon kanalında mülakat içerisindeydik. Arkadaşlarım bana böyle bir gelişmeden bahsettikleri zaman ben kendi duygularımı ifade ettim. O anda spontane olarak söylediğim söz şudur; 'Yani sadece milletvekili olmak için aday olunmuşsa bu bir israftır, çünkü Sayın Fidan MİT Müsteşarlığı'nda fevkalade başarılı olmuş bir bürokratımızdır. Kendisine MİT Müsteşarı olarak ihtiyacımız vardı. Keşke bunu yapmasaydı' demiştim, sonra da bakan olduğu takdirde de bunun sonuçlarının ne olabileceğini ifade etmiştim. Bu belki garip karşılandı ama daha sonra Sayın Cumhurbaşkanımız bir vesileyle benim düşüncelerime yakın bir düşünceyi ifade etti. O da 'bu aday adaylığını olumlu karşılamadığını, yaptığı görevin çok daha önemli olduğunu, kendisini yaptığı görev itibarıyla pek çok bilgiye sahip olduğunu, o kurumun Türkiye için çok önemli, gerekli bir kurum olduğunu' ifade etti ve bunu zaman zaman da tekrarladı. Bu görüşmeler sırasında Sayın Başbakanımız da MİT Müsteşarı Sayın Fidan'ın kendisine 'aday olmak istediğini', kendisinin de uygun gördüğünü ifade etti. Bütün bu konuşmalar hafızalarda yaşıyor. Bugün itibarıyla Sayın MİT Müsteşarı aday adaylığından vazgeçtiğini ifade ederek Sayın Başbakanımıza durumu iletti, Sayın Başbakanımız da Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşme sonucunda bunu olumlu karşıladılar. Kendisinin açıklaması basına düşmüştür. Burada hem teşekkür ediyor hem de kendisine verilecek her görevi layıkıyla yapmak için çalışacağını ifade ediyor. Başbakanımızın Cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüşerek mutabık kalmasından sonra Sayın MİT Müsteşarı'nın verdiği açıklamayı şahsen yeterli görüyorum. Sorunuzun ikinci bölümü tekrar MİT Müsteşarlığı'na dönüp dönemeyeceği konusudur. Sayın Başbakanımız Sayın Hakan Fidan'ı tekrar MİT Müsteşarlığı'nda görevlendirmiştir, onay vermiştir ve bu onay itibarıyla kendileri yakın zamanda tekrar MİT Müsteşarlığı'nda göreve başlayacaktır."  

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 22:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142