Kılıçdaroğlu: Urfalılarla helalleşmeye geldim

Kılıçdaroğlu: Urfalılarla helalleşmeye geldim
banner206

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu ve meslek odaları buluşmasında yaptığı konuşmada, “Son seçimlerde bir milletvekiliyle bizi şereflendirdiniz ama geçmişte Şanlıurfa CHP’nin kalesi olarak görülürdü, bunun ayıbı bize aittir, sizlerle helalleşmeye geldim” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Şanlıurfa’da Muhtarlar, STK ve Meslek Odaları Temsilcileri Buluşması'nda konuştu. Toplantıya CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, CHP İstanbul Milletvekillerin Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal ve Özgür Karabat, Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Uşak Milletvekili Özkan Yalın, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Kadıköy Belediye Başkanı Şanlıurfalı Şerdil Dara Odabaşı ve CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir ve partililer de katıldı. 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

“Benim Şanlıurfa’ya bir sözüm olsa. Yerel yönetimler geldiğinde, bize Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı verin, elektriği bütün çiftçilere bedava vereceğiz. Aynı zamanda elektrikten de kazanacak. 2,5 milyonluk araziyi güneş tarlalarıyla donatacağız.

Kanal İstanbul mu yoksa güneş enerjisiyle tarımı Orta Doğu’nun merkezi haline getirmek mi çok önemli? Milyonlarca kişinin iş bulduğu ortam mı güzeldir yoksa bütün parayı bir kanala harcamak mı daha güzeldir?Güneş tarlaları ne demek biliyor musunuz?

Bizim dış güçler diye şikâyet etmeye hakkımız yoktur, kardeşim sen önce kendine bak. Sen üretirsen güçlü olursun, kimsenin önünde diz çökmezsin. Ekonomin güçlüyse korkmayacaksın.  Bizim ekonomimiz neden güçsüz? Her alanda yetişmiş insanımız var. Her şeyin en iyisini bulmak mümkün. Eksiğimiz iyi politikacı. Siyaset köşeyi dönme aracı değildir.

İnsanların ihtiyaçları sınırsızdır, kaynaklar sınırlıdır. Benim kaynağım bu kadar, bu kaynağı öncelikle olarak nereye harcayacağım bunun planlamasını yaparsınız.  Pandemi döneminde esnaf ve çiftçi çok büyük sıkıntı çekti. Bir çiftçi borcunu ödemedi diye hapse atılır mı?  Çiftçinin traktörüne haciz uyguluyorsunuz, bu adam nasıl tarlayı sürecek. Sosyal devleti yeniden ayağa kaldıracağız. Kimin faizini indirdiniz? Çiftçi, esnaf yararlanmadı.Faiz konusunda ciddi bir mücadele yapacaksın, Londra’daki tefecilerden borç para almayacaksın.

Biz kendi enflasyonumuza bir de AB’nin ve ABD’nin enflasyonunu da sırtımıza aldık. Allah’ın izniyle bunun tamamı tereyağından kıl çeker gibi çekeceğim, kurtaracağım Türkiye’yi, kurtaracağız.  84 milyonu Londra’daki bir avuç tefeciye mahkum etmek bize yakışmaz. Oradan çekip çıkaracağız. Yeni bir siyaset anlayışını getirmek zorundayız. Çiftçiye mazotu yata kaç liradan veriyorsan aynı fiyattan vereceksin. Çİftçi üretiyor ya. Tarım stratejik sektördür.

Gıda kriziyle karşı karşıya kalacağız, dünyanın parasını vereceğiz buğdayı getireceğiz.  Bizim bereketli topraklarımız varken bunların büyük kısmı ekilmeyecek. Çiftçi nasıl ekecek bunu?  Esnaflar kendilerini sahipsiz hissediyor. Bir esnaf bakanlığı kurulmalı."

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2021, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142