Nureddin Nebati kimdir?

Nureddin Nebati kimdir?
banner206
banner279

Dün gece alınan flaş karar ile Hazine ve Maliye Bakanı olan Nureddin Nebati kimdir ve aslen nerelidir?

Lütfi Elvan'ın istifa ederek ayrıldığı Haziye ve Maliye Bakanlığı görevine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile getirilen yardımcısı Nureddin Nebati, aslı Arap ve Mardin'den gelme lakin, Şanlıurfalı Viranşehir doğumludur. Urfalıların genellikle bu tür durumlarda merak edip sordukları sorulardan birisi de 'kimlerdendir' sorusuna ise aradığımız cevabı siz okuyucularımız için bulduk. Nebati, Niğıman Aşiretine mensuptur.

NUREDDİN NEBATİ KİMDİR?

Çiçeği burnundaki yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Viranşehir'de tamamlayan Nebati, Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

Bir dönem iş adamı olarak tekstil işiyle uğraşan Nebati, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Tügva, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri Vakıf ve Derneğin Üyeliği devam etmektedir.

Halen ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

URFASTAR

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2021, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142