Title of a News Article

Türk Siyasi Tarihinin Vazgeçilmezleri

Türk Siyasi Tarihinin Vazgeçilmezleri
banner206
banner279

Ecevit,  Erbakan, Demirel ve Türkeş'in Bilinmeyen Yönleri!

Türk siyasi tarihinin Efsane liderleri dörtlü olarak anılan dört büyükler günümüzde güncelliğini korumakta. Onların açmış oldukları fikir ve aksiyon yolu 1970'li yıllarda görülmese de 1990'ların başında her genç siyasetçinin hayalidir. Ecevit'in Atatürkçü düşünce yapısı, Erbakanın İslami duruşu, Demirel'in demokrat naraları ve Türkeş'in miliyetçilik ruhu 90 ve 2000 yılların sloganlarıydı.

Peki Türk Siyasetinin Devlerinin Bilinmeyen Yönleri Nelerdi?

Bülent Ecevit diger adıyla karaoğlan gazetci olduğunu herkes biliyor peki onun usta bir şair olduğunu şiirlere olan yatkılığı yazmış olduğu şiirleri işte ondan haberdar olmayan milyonlarca insan var. Zarif ve kısık ses tonuyla siyasette damgasını vurmuş olan ecevit'in şairsel yönünü kimseler bilmiyor. Ya peki Rahşan hanıma karşı olan zafiyetini siyasi tarih neredeyse hiç yazmadı. Rahşan affı adıyla mahkumlar özgürlüge dahi kavuştu. 

Necmettin Erbakan  bir başka söylevle hoca; Kendinden 20 yaş küçük Asistanına aşık olduğu biliyormuydunuz. Nermin Hanım'a olan sevgisini, islami camianın sahada kadınlara yönelik çalışmalarına ilk öncülük eden kişinin Necmettin Erbakanın kendisi oldugunu. Matematik'e karşı olan aşırı sevgisini veyahut alim ve islam ulemasından uzun süre almış oldugu ilmi egitimi Almanya'da yaymaya çalıştıgını. 

Süleyman Demirel diger mahlası ile Tonton Baba. İleri düzeyde hızlı okuma alışkanlıgını 20 yılda geçse mitingte yanına gelen kişiyi hatırlaması evet demirel böyle bir liderdi. Her ortam ve durumda şaka yapmayı başaran nadir liderlerden biriydi. Peki onun Erbakanla sınıf arkadaşı oldugunu biliyormuydunuz. Evet aynı sınıfta sıra arkadaşlı dahi yapmışlar. Erbakan; Demirel için o çok zeki ve çalışkan bir ögrenciydi sözünü duymuşsunuzdur. İslamkoy'de aşık oldugu Nazmiye hanımla evlilinde hiç bahsetmedi türk medyası medyası 2005 alzemir'den vefat etmişti hanımı. 

Alpaslan Türkeş bir başka deyimle 'Başbuğ', Asıl adının Ali Arslan oldgunu biliyormuydunuz. Atalarının osmanlı zamanında toprak kavgasından kıbrısa sürüldügünü  27 mayıs darbesinde anosu yapan bir subay oldugunu veyahut daha sonra askeri gömlegi çıkartıp dernek kurdunuğu ilk siyasi düşüncesinin burada ortaya cıktıgını bunları biliyormuydunuz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142