Şanlıurfa’da mera ve hazine alanlarında kurulan ve kurulmaya devam edilen Güneş enerji Santralleri (GES) birçok yerleşim yerini rahatsız etmeye başladı.

Yerleşim yerini sakinlerinden habersiz birçok mera alanlarına GES projesi için onay veriliyor. Buda kırsalda yaşayan köylüleri mağdur ediyor.

Urfa’daki araç sayısı belli oldu Urfa’daki araç sayısı belli oldu

Türkiye’nin en çok güneş gören ve aynı zamanda “Yıllık ışınım şiddeti değerinin” en yüksek olduğu illerin başında gelen Şanlıurfa’da güneş enerjisi şirketlerinin ilgisi oldukça yüksek.

Yeniurfa Gazetesi muhabiri Mehmet Canbek'in özel haberine göre GES, köylerin mera alanlarına kurulmuş durumda. Yakın zamanda özellikle Urfa’da Mera ve Hazine alanları kalmayacak gibi görünüyor diyen köylüler, bazı şirketlere köylünün ve yerleşim alanlarında ikamet edenlerin haberi olmadan mera ve hazine alanları ihale ile peşkeş çekiliyor. iddiasında bulundular.

Yerleşim yeri sakinleri bu konuda oldukça rahatsız durumdalar!

Mera alanları üzerine kurulan GES’ler, tarım ve hayvancılığı büyük ölçüde etkiliyor. Köylüler, kurulan GES’lerden dolayı tarım ve hayvancılığın durma noktasına geldiğini ve bu yüzden geçinemediklerini söylüyor.