Harran Üniversitesi’nde Ülke Hayvancılığına Önemli Katkı Sunacak Proje Geliştirildi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından geliştirilmeye başlanan ve çiftlik hayvanlarının genetik değerlendirmesini yapabilen BUGA yazılımı, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Yazgan’ın yürütücülüğünü yaptığı proje, Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (HÜBAK) tarafından daha önceden desteklenmişti şimdi ise TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

TÜBİTAK-TAGEM 1005 Tarımsal Araştırmalar ortak çağrısı kapsamında desteklenmesine karar verilen “Hayvan Islahında Genetik Parametre Tahmininde Kullanılması Amaçlanan Yerli Buga Yazılımının Geliştirilerek Saha Şartlarında Gerçekleştirilen Rutin Genetik Parametre Tahmini Çalışmalarında Kullanılması” isimli proje sayesinde hayvancılık alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli damızlık hayvan tespitinin çok daha isabetli yapılması sağlanacak.

Proje tamamlandığında elde edilecek yazılım, ülkemizde hem özel sektöre ait işletmelerde hem de TAGEM ve TİGEM gibi kurumlara bağlı çeşitli araştırma, uygulama ve damızlık üretim çiftliklerinde kullanıla bilinecek. Yazılımın, kullanıcı dostu ve Türkçe ara yüze sahip olması sayesinde tüm meslek paydaşları tarafından kolaylıkla kullanılacak.

Doç. Dr. Kemal Yazgan tarafından yürütülecek projede araştırmacı olarak; Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Yasemin Öner, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Et ve Ürünleri Teknolojisi programından Dr. Öğr. Üyesi Emre Alarslan, TAGEM’e bağlı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü-Küçükbaş Hayvan Yetiştirme Bölümünde görev yapan Ziraat Yüksek Mühendisi Şükrü Doğan, Veteriner Hekim Mesut Kırbaş ve Ziraat Yüksek Mühendisi Abdullah Taner Önaldı görev yapacak.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, TÜBİTAK-TAGEM 1005 Tarımsal Araştırmalar projeleri kapsamında desteklenen bu projeler tamamlandığında, ülkemizdeki verimli ve verimsiz hayvanların Buga yazılımı sayesinde kontrol altına alınacağını ve verimli çeşitlerin yaygınlaştırılmasının sağlanacağını belirtti. Dekan Çullu ayrıca nitelikli damızlık çeşitlerinin çiftçilerin işletmelerinde çoğaltıla bilineceğini, böylelikle et ve süt miktarında da artışa neden olunacağını söyledi.