Urfa Suruç yoluyla ilgili sıcak gelişme Urfa Suruç yoluyla ilgili sıcak gelişme

Olay, 2020 Akçakale ilçesine bağlı Uğurtaş kırsal Mahallesi'nde yaşanmıştı. Suruç Şeddadi aşiretine mensup Timurtürkan ve Öz aileleri arasında anlaşmazlık nedeniyle silahlı kavga çıkmış, çıkan kavgada 1 kişi yaşamını yitirmiş 7 kişi ise yaralanmıştı.

I M G 20240518 W A0005

Suruç ve Akçakale ilçelerinde huzursuzluğa yol açan iki aile arasındaki husumet bugün kanaat önderlerinin araya girmesiyle sonlandırıldı. 
D5133863 0387 4854 8Cf3 096404Ec57A0
 

Ailelerin barışması için atılan adımlar bugün nihayet olumlu sonuçlandı. Şeyh Muhammet Zahed El Haznevi'nin ve her iki aileye yakın akraba olan Muhittin Beyaz'ın yaklaşık 2 yıl süren çabaları sonuç verdi ve Timurtürkan ve Öz aileleri bugün barış için bir araya geldi.

I M G 20240518 W A0006

Özel bir salonda bir araya gelen akraba iki aile mensupları tekbir ve dualarla kucaklaşarak barıştı.

Duygusal anların yaşandığı barış buluşmasına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, Birecik Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Uzun, CHP Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karadağ, GAP Gazeteciler Derneği  Başkanı Mehmet Canbeyli, Şanlıurfa Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Aras, Gençlik Spor İl Müdürü Halil Eren, CHP Şanlıurfa il Başkanı Ferhat Karadağ, Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Haçın İzol, Karakeçili, Şeyhanlı, İzol, Pijan, Acem aşiretlerinin ileri gelenleri barışa tanık oldular.  

I M G 7101

Barışa vesile olan isimlerden olan Şeyh Muhammet Zahed El Haznevi, burada bir konuşma yaparak barışmanın verdiği mutluluğa ve önemine değindi. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar da tarafların bir araya gelerek barışmasından dolayı mutlu olduğunu ifade etti. 

I M G 20240518 W A0008

Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan'ın okuduğu dualar eşliğinde Timurtürkan ve Öz aileleri kucaklaşarak barıştı ve ardından yemek yenildi.