Urfa'daki tapu müdürü otobüs yolculuğunda hayatını kaybetti Urfa'daki tapu müdürü otobüs yolculuğunda hayatını kaybetti

6 Şubat sabahı depreme uyanan illerden biride malesef Şanlıurfa olmuştu. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremlerden en az hasar il olan Şanlıurfa'da 20 bina yıkıldı, 200'e yakın insan hayatını kaybetti. Yaşanan korkunç depremlerin üzerinden tam 6 ay geçti. Peki bu 6 ay içerisinde Şanlıurfa'da neler yapıldı? 

Diğer illere nazaran depremi en hafif atlatan Şanlıurfa'da, deprem sonrası yaklaşık 70 saat içerisinde enkaz çalışmaları tamamlandı. Asrın fekaleti olarak nitelendirilen büyük depremlerin yaraları sarılmaya devam ediliyor.

AFAD, UMKE, Jandarma, belediye personelleri, depremden yara almayan tüm herkes yıkılan binalara akın ederek göçük altında kalan vatandaşları kurtarmak için seferber oldu.

Belirtilen saat içerisinde enkaz çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte birçok bölgede çeşitli çadırlar kuruldu. Haliliye ve Birecik ilçesinde konteyner kentler hizmet vermeye başladı. Kısıtlı yaşam alanlarının oluşturulduğu bu bölgelerde depremzedelere her türlü imkan sağlanmaya çalışıldı. Vatandaşlar, yaşanan depremin korkusunu üzerinden atmaya çalışırken, kira desteği, nakti yardım, yiyecek, barınma gibi tüm konularda depremzedelere kapı adeta sonuna kadar açıldı. Kısacası deprem bölgesinde yaraların sarılması için tüm imkanlar seferber edildi. 

KONUTLAR YÜKSELİYOR...

Asrın felaketi sonrası 700.070 yapı kontrol edildi. 8263 yapı ağır hasarlı çıktı. Yıkım çalışmaları devam ederken, kalıcı konutlar için temeller atıldı. İnşaatlar hızla yükselmeye başladı. Örnek dairelerin hazır olduğu bölgelerde çalışmalar hızla devam ediyor. Depremzedeler için Birecik, Eyyübiye ve Karaköprü ilçelerinde ilk etapta 4469 kalıcı konutun inşaatına başlandı. 

GÜVENLİ ORTAM

Depremzedelerin yeni yuvalarının güvenli ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde inşa ediliyor. Şanlıurfa'da, 13 bin 782 afet konutu ile 3 bin köy evi inşa edilecek. Konutların hak sahiplerine kasım ayında teslim edilmesi planlanıyor.

URFASTAR