Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Konservatuar Şube Müdürlüğünce yeni normale uygun başlatılacak olan kurslar ve korolar için başvurular başladı. 6 Kasım 2020 tarihine kadar hem şahsen hem de online kayıtların alınacağı kurslar ve koralara 7'den 70'e herkes başvurabilecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen ancak yeni normale uygun olarak tekrar başlatılan kurs ve korolarda alanında uzman eğitmenler eşliğinde eğitimler verilecek. Eğitimlere, müzik alanında kendini geliştirmek isteyenlerin yanı sıra güzel sanatlar ve konservatuar sınavlarına hazırlanan gençlerinde büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

KONSERVATUAR KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI

Yanık sesleriyle çok sayıda ünlü sanatçı yetiştiren, müzik alanındaki köklü birikimiyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından ön başvurusu kabul edilen Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediyesince açılan konservatuar kurslarına başvurular başladı.

Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan kurslarda katılımcılara bağlama, gitar, keman, piyano ve kanun, Erbane (Def), Ney ve tambur gibi müzik aletlerine yönelik eğitimlerin yanında Şanlırfa’da bir ilk niteliği taşıyan ve müzik şehri Urfa’da önemli bir yere sahip olan Gazelhanlık ve Mevlithanlık eğitimleri de verilecek.

Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Konservatuvar Şube Müdürlüğünde çeşitli müzik eğitimlerinin yanı sıra Halk oyunları, Drama, Oyunculuk, müzik öğretmenliğine hazırlık ve konservatuara hazırlık konusunda da kursiyerlere detaylı eğitimler sunulacak.

BÜYÜKŞEHİR’DE KONSERVATUVAR KOROLARI BAŞLIYOR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı Konservatuar Şube Müdürlüğü konservatuarı bünyesinde ayrıca, Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Türk Tasavvuf Müziği Korosu ve Çok Sesli Gençlik Korosu kursları da yer alıyor.

Yeni normale uygun olarak gerçekleştirilecek kurslara katılacak olan kursiyerlerin son başvuru tarihi olan 6 Kasım 2020’ye kadar Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezine giderek kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Yüz yüze kayıt yaptırma imkânı olmayan vatandaşlar ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi üzerinden http://etkinlik.sanliurfa.bel.tr/login linkine tıklayıp üye olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.