Devlet tarafından doğum oranını artırmak adına yeni teşvik paketi geliyor. Bu paket kapsamında da annelere her bebek için 24 ay mama ve bez yardımı yapacak.

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre: Hükümet doğum oranlarını artırmak için teşvik paketi hazırlıyor; 3 çocuğu olanlara aylık 17 bin TL çocuk yardımı ödenecek.

2 çocuğu olanlara konut ve araç kredisinde teşvik verilecek.

Her bebek için 2 yıl mama ve bez yardımı yapılacak.

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği yaş sınırı 40’tan 45’e çekilecek

Anne dostu hastane’ gibi uygulamalar yaygınlaştırılıcak

Devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilecek

Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacak

Aile ve Gençlik Fonu uygulaması, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri de dahil edilecek

Doğum parası olarak verilen 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamlar güncellenecek.

2024 MAMA VE BEZ YARDIMI NE KADAR?

XKoren Electric'ten büyük başarı... XKoren Electric'ten büyük başarı...

Konuyla ilgili Kadın Kolları Başkanlığının doğum hızının artırılmasına ilişkin önerilerinden bazıları şöyle: Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırı, 40’tan 45’e çekilmeli. ‘Anne dostu hastane’ gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı, devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükü düşürülmeli. Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmeli. 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmeli. Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılmalı.

İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulmalı. Aile ve Gençlik Fonu uygulaması, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilmeli. Doğum parası olarak verilen, 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamlar güncellenmeli.” ifadelerine yer verildi.

İlerleyen günlerde paketin detayları belli olacak.