Şanlıurfa AK Parti Milletvekilleri, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i ziyaret ederek, kentin eğitim alanındaki eksiklerini dile getirip, bu alanda yapılabilecekler konusunda destek istedi.

Şanlıurfa Milletvekilleri Cevahir Asuman Yazmacı, Mehmet Ali Cevheri, Prof. Dr. Abdurrahim Dusak, Hikmet Başak, İbrahim Eyyüpoğlu ve Abdülkadir Emin Önen, Mecliste nöbetçi Bakan olan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i TBMM’deki  hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

Vekillerin Şanlıurfa'nın en büyük sorunu olan Eğitim konusunu gündeme getirdikleri öğrenildi.

Ziyaret sonrası bir değerlendirme yapan Milletvekili  Cevahir AsumanYazmacı, şunları kaydetti:

“EYT ve 3600 gösterge ile emeklilik sürecinin hızlanması ile genel öğretmen açığı meydana geldiğinden, ilimizdeki öğretmen sayısının arttırılmasını istedik. Şanlıurfamıza 10 bin civarında yeni öğretmen ataması yapılmasını bekliyoruz. Ayrıca mevcutta görevli ve ileride görev yapacak öğretmenlerimizi de unutmadık. Dezavantajlı bölgelerde görev yapan öğretmenlere tazminat ödemesinin yapılması gerektiğini dile getirdik. İl genelindeki okulların fiziki şartlarından da bahsettiğimiz ziyarette. Okul sayılarının arttırılarak, derslik başına düşen öğrenci ortalamasını da daha iyi seviyelere çekmemiz gerektiğini dile getirdik. Yeni okulların yanı sıra Çok Amaçlı Salon, Halı Saha, Kütüphane sayılarının da arttırılması, Şanlıurfalı gençlerimizin daha iyi eğitime kavuşmasını ve bilgiyle kendilerini donatmasını sağlayacaktır.”

Öğretmenlere maksimum hizmet puanı talebi

Yazmacı, asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası etkilenen 11 il içerisinde bulunan Şanlıurfa’da da öğretmenlere “maksimum hizmet puanı” verilmesi hususunda taleplerini dile getirdiklerini belirtti.

Eyyübiye'de yıl sonu etkinliği düzenlendi Eyyübiye'de yıl sonu etkinliği düzenlendi

Deprem bölgesi illerinin kapsamı daraltılarak Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine eklenen Geçici 9'uncu madde ile maksimum hizmet puanı tanınmasına karar verilen Hatay, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerine Şanlıurfa’nın da eklenmesini istediklerini anlatan Yazmacı, Uzman Öğretmenlik kariyer basamağına geçiş için 10 yıllık hizmet şartının 5 yıla düşürülmesi hususunu da Bakan Tekin’e aktardı.

Yazmacı, tarımsal üretim alanında önemli bir kent olan Şanlıurfa’daki mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının da yeterli düzeyde eğitim imkanlarından faydalanması gerektiğinin altını çizerek, Bakan Tekin’e “Velilerin bilinçlendirilmesi noktasında seminerlerin düzenlenmesi veya Velileri ile birlikte giden öğrencilerin bulundukları bölgelerde eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması hususlarında Sayın Bakanımıza taleplerimizi ilettik” dedi.