1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak

1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak
banner206

Geçtiğimiz günlerde de gündeme gelen otoyolda hız sınırıyla somut adımlar atılmaya başlandı. İçişleri Bakanlığı, hız sınırlarında yeni düzenlemeyle ilgili olarak 81 ile genelge gönderi..

Bir süre önce konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Süleyman Soylu, uygulama için temmuz ayına dikkat çekmişti ve bugün 81 il valiliğine bakanlık tarafından talimat gönderildi.

Gönderilen talimatta, Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir." hükmünün yer aldığı belirtildi.

Yazıda ayrıca, yol standartları dikkate alınarak ilgili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma Bakanlığının görüşü ile İçişleri Bakanlığının, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü kara yolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için hız sınırını 20 kilometre/saate kadar artırmaya yetkili olduğu kaydedildi.

HIZ SINIRI 140'a ÇIKACAK

Edirne-İstanbul, İstanbul-Ankara, Niğde-Mersin-Şanlıurfa Tarsus-Şanlıurfa, Çeşme-İzmir-Aydın otoyollarındaki 120 kilometre/saat olan hız sınırı 10 kilometre/saat artırılarak 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü ile Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir, Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate çıkarılacak. Ayrıca yapımı devam eden veya yeni projelendirilecek otoyollarda hız sınırı 140 kilometre/saat olduğu gönderilen yazıda belirtildi.

Buna göre yeni uygulamayla ilgili otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmaların ise sürdüğü öğrenildi.

1 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın uygun görüşüyle 1 Temmuz'dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına geçilecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2022, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142