Title of a News Article

6 ay erteleme kararı verildi

6 ay erteleme kararı verildi
banner206
banner279

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde deprem bölgesinde esnafa Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine faizsiz 6 ay daha erteleme yapılacağını açıklamıştı. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kapsam dahilindeki esnafların ertelemeden yararlanabilmesi için 6 Ağustos'tan itibaren 3 ay içinde bankaya yazılı olarak başvurması gerekiyor.

Deprem bölgesinde mücbir sebep hali devam eden Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Osmaniye ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde esnaf ve sanatkârın kredi borçları 6 ay ertelendi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, depremler nedeniyle sayılan yerlerde iş yeri veya işletmesi zarar gören ve faal bir şekilde esnaflık faaliyetini devam ettiremeyen esnaf ve sanatkâra 6 Şubat ve öncesi tarihlerde TESKOMB ve ESKKK kefaletiyle Halkbank'tan kullandırılan düşük faizli kredilere ait borçlar, ilgili mevzuat kapsamında faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle 6 ay süreyle ertelendi. Buna bağlı olarak kalan tüm taksitler de 6 ay ötelendi.

3 AY İÇİNDE BANKAYA YAZILI BAŞVURU GEREKİYOR
Kapsam dahilindeki esnaf ve sanatkârın ertelemeden yararlanabilmesi için 6 Ağustos'tan itibaren 3 ay içinde bankaya yazılı olarak başvurması gerekiyor. Ertelenen krediler nedeniyle bugün itibarıyla başvuru süresi sonuna kadar, borcun ertelenmesi halinde ise erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak.

BANKANIN KAYBI HAZİNE'DEN KARŞILANACAK
Halkbank'ın karar kapsamında ertelenen kredilere ilişkin gelir kaybı tutarları, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ilgili yıl bütçelerine bu amaçla koyulan ödenekten karşılanacak.

BAKAN ŞİMŞEK MÜJDESİNİ VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde 6 Şubat'ta meydana gelen depremler nedeniyle Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Osmaniye illeri ve bağlı ilçeleriyle Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan Hazine faiz destekli kredilerinin ertelenmesine yönelik mevzuat çalışmalarını tamamladıklarını bildirmişti. Bu kapsamda, 6 Ağustos'ta süresi dolacak kredi borçlarının ertelenmesi için gelen talepleri değerlendirdiklerini belirten Şimşek, bu kapsamda bahsi geçen iller ve bağlı ilçelerinde 64 bin 191 esnaf ve sanatkarın 9,5 milyar lira kredi bakiyesi bulunduğuna dikkati çekmişti.

Şimşek, Hükümet olarak depremzede esnaf ve sanatkarların yaralarını sarabilmek için desteklere devam ettiklerinin altını çizerek, "Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde deprem nedeniyle işletmesi zarar gören esnaf ve sanatkarımıza Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine başvuru şartı aranmaksızın 6 ay daha faizsiz erteleme getiriyoruz." ifadelerini kullanmıştı. haberler.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142