Başvuru Süreci Belli Oldu; Adayların yapması gerekenler

31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek yerel seçimlerde yol haritası belli olmaya başlıyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde adaylar listelerinin teslimi, adaylardan istenecek belgeler, adayların istifaları ya da ölümleri durumunda uygulanacaklara ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

YSK kararına göre, aday listelerinin verilmesinde siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyelikleri listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde ise siyasi parti il başkanlıkları büyükşehir belediye başkan adayı listelerini il seçim kurullarına bütün seçimler için ayrı ayrı olmak üzere en geç 20 Şubat saat 17.00'ye kadar teslim edecek.

Adayların Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, diploma örneği, adli sicil ve arşiv kaydı belgesi, askerlikle ilişiği olmadığına dair belgeyi vermeleri zorunlu olacak.

Ayrıca siyasi partilerin merkez karar ve yönetim kurullarınca karar alınması halinde, tüm adaylar için siyasi parti genel merkezlerinin yetki verdiği kişiler de ilçe ve il seçim kurullarına aday listelerini verebilecek.

Yeni Lider Filistin'i devlet olarak tanıyacak... Yeni Lider Filistin'i devlet olarak tanıyacak...

Bağımsız aday olacaklar da seçilme yeterliliğini taşıdıklarını belirten belgeleri ve 7 bin 228 lirayı Mal Sandığı'na yatırdığına dair makbuzla dilekçeye ekleyerek 20 Şubat'a kadar ilgili seçim kuruluna teslim edecek.