Title of a News Article

Urfa'da işten çıkarılan işçilere destek verdiler

Urfa'da işten çıkarılan işçilere destek verdiler
banner206
banner279

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Av. Ahmet TÜYSÜZ ve beraberindeki heyet, sendikalı oldukları için işten çıkarılan Uğur Tekstil çalışanları ile bir araya gelerek işçilere destek verdi.

Sendikalı oldukları için işlerine son verilen Uğur Tekstil çalışanları Rabia (Topçu) Meydanında bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya katılarak işçilerin yanında yer alan DEVA Partisi İl Başkanı Av. Ahmet Tüysüz ve beraberindeki heyet işçiler bir araya gelerek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Başkan Tüysüz konuşmasında şunları belirtti: “Öncelikle açlık intiharlarının baş gösterdiği bir dönemde sırf anayasadaki bir hakkın kullanılması nedeniyle işlerine son verilmiş olmasını gayri vicdani buluyoruz. Her türlü siyasi ranttan uzak bir şekilde, taraflar arasında gönüllü olarak bu işin sulh ile çözümü için arabuluculuk yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Çünkü bir insanın evine ekmek götürmesi her şeyden kıymetlidir. Sendika Hakkı iki kişi arasındaki bir protokol sözleşme veya akitte değil en üst mutabakat normu olan Anayasa 46/1: “Çalışanlar ve işverenler önceden izin almaksızın, sendikalar ve sendika birlikleri kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten ayrılma haklarına sahiptir” şeklinde düzenlenmiş bir haktır. Bu hakkın kullanılmasının engellenmesi Ceza Yasasında Hürriyete Karşı İşlenen Suçlar arasında düzenlenmiş ve iki yıla kadar hapis cezası öngören bir yaptırımı olan bir suçtur. Sadece anayasal bir hakkın kullanımı ve işçinin haklarını güvenceye bağlamak üzere anayasaya konulmuş bir hak işe son vermenin bir gerekçesi olmamalıdır. Bu sorunun dostane bir şekilde çözülmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Burada asıl amaç haklının belirlenmesidir. Zaten bir yerde 100 işçinin işine son veriliyorsa zaten kimin haklı olduğu ortadadır”

Biz DEVA Partisi olarak adil bir yaklaşımdan, özgür ve demokratik bir yaklaşımdan yanayız. Bu nedenle de şimdi olduğu gibi bundan sonra da her zaman için haksızlığa uğrayan tüm hemşerilerimizin yanında yer alacağız. İşçi alın teri ile geçimini sağlamaya çalışırken aynı zamanda milli servete de katkı sunarak ülkenin refahı için çalışmaktadır. Bu çalışmanın ve faydaların önüne sırf sendikayı koymak ise ancak ve ancak akıl tutulmasıdır” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142