Kaçar’a önemli görev

 Kaçar’a önemli görev
banner206

TBMM bünyesinde “Mevsimlik Tarım İşçilerinin sorunlarını araştırarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla” Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. 17 Milletvekili ile oluşturulan komisyonun başkanlığına Şanlıurfa Milletvekili ve AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Kaçar seçildi.

Komisyon Başkanı Mahmut KAÇAR komisyonun çalışma usulüne yönelik yaptığı açıklamada; Türkiye’de işgücünün yaklaşık ¼’ünün tarım alanında istihdam edildiği ve bununda önemli bir kısmının mevsimlik tarım işçisi olduğunu ifade KAÇAR “Mevsimlik tarım işçilerinin başta sağlık, konaklama, güvenlik, ulaşım ve eğitim alanlarında bir çok sorunlarla karşılaştıklarını ve bu sorunların çözümü noktasında son yıllarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde METİP (Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi) Projesi kapsamında önemli çalışmalar yapılmış olmasına rağmen yeterli olmadığını söyledi.

Kaçar açıklamasının devamında; “Bu komisyonla mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının tüm detaylarıyla masaya yatırılacağı, çözüm önerilerinin ortaya konulacağı; bu kapsamda ilgili tüm kurum, sivil toplum kuruluşu ve üniversitelerin komisyona davet edilerek bilgi almaya başlandığını ve önümüzdeki günlerde komisyonun Ankara dışında başta Şanlıurfa olmak üzere il dışı çalışmalarda bulunacağını ifade etti.

TBMM çatısı altında ilk defa Mevsimlik Tarım İşçilerinin sorunları konusunda araştırma komisyonunun kurulması, yasal düzenlemelerin yapılması noktasında önemli bir aşamayı oluşturmaktadır. Bu konuda başta çocuk ve kadınların eğitim ve sağlık sorunları olmak üzere mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım, sağlık, güvenlik, eğitim ve barınma sorunlarına çözüm olması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142