Halep'te tahliyeler başladı

Esed rejimi ve İranlı komutasındaki örgütlerin saldırısı altındaki Halep'te ateşkes yeniden başladı. Hizbullah'In yaptığı açıklamada ateşkes haberi doğrulanırken, sürecin sorunsuz işlemesi halinde bölgede yaşayan sivillerin otobüslerle tahliyesinin hızlandırılması bekleniyor.

Halep'te tahliyeler başladı
banner206
 Halep'te rejim güçleri ve muhalifler arasında ilan edilen ateşkes başladı.

Ateşkes kapsamında bölgeden ayrılacak olan sivillerin tahliyesi başladı. Otobüsler yaralı ve sivilleri almak için Amiriyye bölgesinden muhaliflerin toplandığı bölgelere giriş yaptı.

Tahliyeler hızlandırılacak

Ateşkesi rejim güçleri de doğrularken muhalifler, aileleri ve isteyen siviller tahliye edilecek. Suriye'de İran komutasındaki Şii milislerle Beşşar Esed ordusunun kuşatmasındaki doğu Halep'te, ateşkesin yeniden sağlanması konusunda uzlaşmaya varıldı. Sivillerin bölgeden çıkmaya başlaması ve sürecin sorunsuz işlemesi halinde otobüslerle tahliyenin hızlandırılması öngörülüyor.

Kuşatma bölgesindeki muhalif grupların komutanlarından alınan bilgiye göre, muhalif savaşçıların cephe hatlarına ateşkese dönüldüğünü ilan etti.

Diğer taraftan, akşam saatlerinde İranlı general Seyit Cevat komutasında karadan tanklar ve ağır silahlarla operasyona başlayan Şii milisler de yarım saat önce saldırıları durdurdu.

Muhalif kaynaklar, ateşkesin yeniden sağlanmasıyla aracı olan sivillerin bölgeden çıkmaya başlayacağını bildirdi. Her an başlaması beklenen sürecin sabaha kadar sorunsuz devam etmesi durumunda da otobüsler bölgeye girerek sivilleri ve muhalif savaşçıları hızla tahliye edecek.

Yenisafak.com.tr 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142