Title of a News Article

Yaptırmayan ehliyet sahipleri dev ceza ödeyecek

Yaptırmayan ehliyet sahipleri dev ceza ödeyecek
banner206
banner279

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) projesi 81 ilde hayata geçirildiği belirtilerek egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdiği belirtildi. SELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen mobil plaka tanıma sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES uygulaması, 43 ilin geçiş güzergahı “kilit kavşak” Kırıkkale’de de yapılmaya başlandığı bildirildi. Bu noktada egzoz Emisyon ölçümleri yaptırılmayan araçlar, sistem sayesinde birkaç saniyede Tespit edildiği paylaşıldı.

1 EYLÜL İTİBARİ İLE BAŞLADI

Projeye ilişkin bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Uğur Atar bir açıklama yaptı. Atar açıklamalarında EGEDES sayesinde egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların trafiği aksatmadan birkaç saniyede tespit edildiğini ifade etti. Projenin 1 Eylül tarihi itibariyle 81 ilde uygulandığını anlatan Atar açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılından beri deneme ölçümleri yapılıyordu. Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla ASELSAN arasında yapılan bir sözleşme çerçevesinde plaka okuma sistemi ile yoldan geçen araçların plakalarını otomatik olarak okuyor.

Sistem envanterden taramasını yapıyor. Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor. Bunun en büyük avantajı; daha çok daha seri bir şekilde denetim yapmak. Önceden araçlar durduruluyordu vatandaşlarımızın hem zamanı alınıyordu hem Trafik tıkanıyor malum Kırıkkale, 43 ilin kesişim noktası. Ciddi bir araç yoğunluğu var. Ciddi de bir emisyon hacmi var.”

EMİSYONLAR ZAMANINDA YAPTIRILMALI

Vatandaşları çevreye karşı duyarlı olmaları gerektiğini ifade eden Atar, çevreyi ve doğayı korumak adına araçların egzoz emisyonlarını zamanında yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

YAPTIRMAYAN 2 BİN 815 TL ÖDEYECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelinin sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturarak idari yaptırım uygulayabileceği belirtilirken, 2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezasının 2 bin 815 TL olarak belirlendiği duyuruldu. Kamupersoneli.net

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2022, 23:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142