Title of a News Article

Ani ölümlere neden olabiliyor..

Ani ölümlere neden olabiliyor..
banner206
banner279

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde görevli Uzman Doktor Ahmet Yiğitbay, yeni doğan bebeklerde yapılan kundaklama işleminin gelişimsel kalça displazisine (kalça çıkığına) ve bebeğin ileride sakat kalmasına neden olduğunu söyledi.

Gelişimsel kalça displazisi, kalça eklemini oluşturan yapılar arasındaki ilişkinin bozulması sonucu ortaya çıkmakta ve erken tedavi edilmediği takdirde kalıcı sakatlığa neden oluyor. Gelişimsel kalça displazisinin ülkemizde görülme sıklığı 1000 canlı doğumda ortalama 5-15 arasındadır. Kalça çıkığında erken tanı ve tedavi çok önemli. Erken tanı konan ve uygun şekilde tedavi edilen hastalarda tam iyileşme görülmektedir.

Ülkemizde yeni doğan döneminde tüm bebekler kalça çıkığı açısından muayene edilmekte ve olası risk faktörlerinden herhangi birini taşıyan hastalar ileri tetkik için ortopedi bölümüne sevk edilmektedir. Yeni doğan döneminde (4-6 hafta) yapılan kalça ultrasonu kalça çıkığı tanısında altın standart görüntüleme yöntemidir.

Dr. Yiğitbay ‘Bölgemizde yeni doğanlara sıklıkla kundaklama yapılmakta ve bu durum kalça çıkığına neden olmaktadır. Geleneksel olarak yapılan bu uygulama çocukta kalıcı sakatlığa sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kundaklanıp yüzüstü yatırılan bebeklerde ani bebek ölümleri görülebilmektedir. Bu nedenlerden ötürü özellikle yeni doğan dönemindeki bebeklere tam kundak yapmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca çift bez kullanımı mevcut olan kalça çıkığını tedavi etmemekte ancak normal olan kalçanın gelişiminin devam etmesinde önem arz etmektedir’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142