Title of a News Article

Çocuklarda görülen ishale dikkat!

Çocuklarda görülen ishale dikkat!
banner206
banner279

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıklar Uzmanı Dr. İbrahim Altun, yaz aylarında artan sıcaklık ve nem nedeni ile çocuklarda bazı hastalıkların görülme sıklığı arttırdığını belirtti.

Aşırı sıcaklar ve içme sularına bağlı olarak çocuklarda görülen ishal rahatsızlığına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Altun şunları söyledi;

"İlimizin mevsim koşullarından dolayı bu yaz sıcaklarında çocuklarımızın sıvı ihtiyacı artmakta ve özellikle iki yaş altı çocukların susama isteğini söyleyememesi ve anne babanın çocuğa yeterli su vermemesi halinde çocuklarda su ihtiyaçlarının arttığını görmekteyiz.

İshal yapan en önemli sebep viral enfeksiyonlardır. Bunların önüne geçebilmek için yediğimiz meyve sebzeleri iyice yıkamalıyız. Çocuklarımızın kirli sularla temas etmesini engellemeliyiz. Gerek evde gerekte oyun alanlarında hasta çocuklarla temas etmesini engellemeliyiz. Çünkü bağırsak enfeksiyonu yapan virüsler en çok ağızdaki sekresyonlar ve gaitayla bulaşmaktadır. Bu tür durumlarda çocuğun katı gıdalarla beslenmesinden daha çok sıvı gıdalarla beslemeliyiz.  Toplumumuza yapılan yanlışlardan biri de özellikle paketlenmiş meyve suyu ve inek sütünün çok fazla tüketilmesidir.

Resim önizlemesi

Bunlar ishal sürecini ve hastalığın iyileşme sürecini uzatmaktadır. Çocuğun kaybettiği sıvıyı ağızdan yerine koyması en sağlıklı olanıdır.  Ancak bu tür enfeksiyonlarda kusan veya beslenemeyen çocuklarda damar yolundan sıvı tedavisi vererek ve daha ağır vakalarda hastaneye yatırarak tedavilerini vermekteyiz. Şuan bizim hastanede de çocuk servislerin doluluk oranı çok yüksek ve bu hastaların büyük oranda ishal şikâyeti ile yatan hastalar olduğunu görmekteyiz.

İshal dışındaki bir diğer önemli konuda D Vitaminidir.  Özellikle Güneş ışınlarının dik geldiği bu yaz aylarında çocuklarımızın D vitamini depolarını doldurmalıyız.

Bunun için de gündüz saat 10.00’dan önce veya 17.00’den sonraki saatlerde 15-20 dakikalık güneş banyoları yaptırmalıyız. Bir diğer önemli sıkıntı da pişik ve isilik oluşumudur. Bu nedenle çocuklarımızın ince pamuksu kıyafetlerle giydirilmesi. Özellikle bezli bebeklerde her çiş ve kaka' dan sonra bezlerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Son olarak özellikle iki yaş altı çocuklarımızın sıvı alımına hijyenine ve tükettiği gıdalara dikkat etmeliyiz. Herkese sağlıklı ve mutlu günler diliyorum dedi."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142