Koronavirüs Tedbirleri Açıklandı

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, koronavirüs tedbirleri hakkında ortak basın açıklaması yaptı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan ve birçok ülkeye yayılan koronavirüse (COVİD-19) karşı Şanlıurfa’da alınan tedbirler, Şanlıurfa Valiliğinde düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Şanlıurfa Valiliğinde düzenlenen basın toplantısına, Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, ilçe belediye başkanları, kamu kuruluşları temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hastalığına karşı, Şanlıurfa’da ilk günden beri tedbirler alındığını ve çalışmalar yürütüldüğünü belirten Vali Abdullah Erin, olağanüstü hiçbir durumun olmadığını belirtti.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başta Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm kuruluşların aldığı tedbirler sayesinde, salgın hastalık karşısında çok iyi bir durumda olduğunu ifade eden Vali Erin, Ocak ayından itibaren Şanlıurfa’da da tüm tedbirlerin alındığını bu amaçla beş kez toplantı yapılarak sürecin yönetildiğini dile getirdi.

İl merkezi, ilçeler ve Suriye’deki Barış Pınarı Bölgesi olan Telabyad ve Resulayn’da gerekli önlemlerin ilk günden alındığını kaydeden Vali Erin, şüpheli olarak nitelendirilen vakalara hızlı şekilde müdahale edildiğini, gözetim altın alınan 14 kişiye ait koronavirüs testlerinin negatif çıktığını açıkladı.

Şanlıurfa genelinin koronavirüs hastalığı yönünden temiz olduğunu, Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıkların belirttiği tedbirlere riayet etmenin önemine değinen Vali Erin, “Panik yapmadan tüm tedbirlerimizi alacağız. Ne çok küçümseyeceğiz ne de panik havası yaratacağız. Kurum kuruluşlar olarak almamız gereken tedbirlerin tamamını, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da almaya devam edeceğiz.” dedi.

Okulların tatil edildiğini ve kamu kuruluşlarında çalışanlar için gerekli idari izinlerin verildiğini belirten Vali Erin, tüm okulların virüse karşı etkili solüsyonlarla dezenfekte edildiğini, kamu kurum kuruluşlarının bir çoğunda bu çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, toplu taşıma araçları, halkın yoğun yaşadığı yerlerle ilgili çalışmaların yapıldığını ve bu çalışmaların kamu kuruluşları, parklar, bahçeler, alışveriş merkezleri, otogarlar, havalimanı gibi yerlerde de sürdürüldüğünü açıklayan Vali Erin, Akçakale ve Ceylanpınar sınır kapılarında da gerekli tüm tedbirlerin alındığını kaydetti.

En kötü ihtimal karşısında bile yaptıkları planlamalar ve alınacak tedbirler olduğunu dile getiren Vali Erin, “Vatandaşlarımız rahat olmasında fayda var. Herkes görevinin başında ve üzerine düşeni yapıyor. Cumhurbaşkanlığımız ve ilgili bakanlıklardan gelecek talimatlar doğrultusunda, her türlü tedbir çok titiz bir şekilde alınıyor ve yakından takip ediliyor. Endişe edilecek bir durum yok.” şeklinde konuştu.

Vatandaşların ve basın kuruluşlarının, devletin açıklamaları ve bilgilendirmeleri dışındaki duyumları dikkate almaması, panik yaratacak söylemlerden kaçınılması gerektiğini ifade eden Vali Erin, gerekli durumlarda Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve Sağlık Müdürlüğümüz gibi resmi kuruluşlarla irtibat kurarak teyit istemesinin önemli olduğunu söyledi.

Gıda ve hijyen malzemelerinin satıldığı noktalarda hijyen ve fiyat denetimlerinin Sağlık Müdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yoğun şekilde başlatıldığı bilgisini veren Vali Erin, kanunun verdiği yetkilere dayanarak fırsatçılara meydan verilmeyeceğini dile getirdi.

11 Nisan ve Ramazan Etkinlikleri İptal Edildi

Koronavirüs tehdidine karşı Cumhurbaşkanlığında konuyla ilgili toplantılar yapıldığını, ardından genelgeler ve talimatlar çıkarıldığını hatırlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise, Şanlıurfa’daki hijyen çalışmalarının bu genelge ve talimatlar öncesinde Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde oluşturulan kurul doğrultusunda, belediyeler tarafından başlatıldığını ifade etti.

Genelge ve talimata dönüştürülen tedbir çalışmalarının, Valilik aracılığıyla kurum ve birimlere iletildiğini, bu doğrultuda gerekli çalışmaların yapıldığını dile getiren Beyazgül, kitlesel hareketin yoğun olduğu belediye otobüsleri, camiler ve benzer toplu yaşam alanlarının dezenfekte işlemlerinin periyodik olarak yürütüldüğünü söyledi.

Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinin katılımıyla oluşturulan komisyonların bir takım tedbir kararları aldığını ve bunları uygulamaya koyduğunu belirten Beyazgül, toplam 110 personelin dezenfekte çalışmalarını sürdürdüğünü ve birçok noktada püskürtme dezenfektan uygulamasını hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında büyükşehir belediyesine ait spor salonları, kültür merkezleri, yüzme havuzları, engelli koordinasyon merkezleri, kütüphaneler gibi yerlerde yapılacak tüm etkinliklerin, Milli Eğitim Bakanlığının ilan ettiği tedbirlerle eş zamanlı olarak durdurulduğunu açıklayan Beyazgül, 11 Nisan Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşu etkinlikleri ile ramazan etkinlikleri hakkında da açıklamalarda bulundu.

11 Nisan etkinliklerinin birçoğunun iptal edildiğini ve ertelendiğini, Ramazan ayında gerçekleştirilmesi düşünülen Ramazan Sokağı ve toplu yemek etkinliklerinin de iptal edildiğini açıklayan Beyazgül, Ramazan bereketini farklı yöntemlerle vatandaşlara ulaştıracaklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142