Turkovac için acil kullanım izni çıktı

Turkovac için acil kullanım izni çıktı
banner206
banner279

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac için acil kullanım izni çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli aşının kullanım onayıyla ilgili detayları açıkladı. Şanlıurfa'da Turkovac'ın üretileceği tesiste incelemelerde bulunan Bakan Koca, aşıyı basına tanıttı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli aşı için geçtiğimiz ay Meclis’te yaptığı açıklamada yılın bitmeden Turkovac’ı kullanıma geçmesinin beklendiğini ve Acil Kullanım Onayına müracaatını duyurmuştu. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) yapılan başvuru sonucunda bugün Turkovac için Acil Kullanım Onayı alındı.

Erdoğan AK Parti Grup toplantısındaki konuşmasında “Salgına karşı olan en güçlü tedbir olan aşıyı kendimiz üretmen için uzunca bir süredir çalışıyoruz. Grup Toplantımızın ardından bu konuda bir müjdeyi canlı bağlantıyla milletimizle paylaşacağız. Turkovac inşallah tüm dünyayla, tüm insanlıkla buluşuyor.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde incelemelerde bulundu. Oradan canlı şekilde yayın yapan Koca, bilim insanlarıyla birlikte Şanlıurfa’da Eğitim ve Araştırma Hastanesi hakkında bilgi verdikten sonra yerli aşı hakkında da açıklamalar yaptı. Koca, “Yerli aşı Turkovac Acil Kullanım Onayı aldı. Covid aşısı üreten 9 ülkeden biri olduk. Seri üretime başlamış durumdayız. Yıl bitmeden yaygın kullanıma geçmiş olacağız. Gelecek haftaya şehir hastaneleri başta olmak üzere kullanıma başlayacağız.”

Erdoğan “Biz aşı hasisliği yapan bir ülke değiliz. TURKOVAC’ın üretimiyle birlikte bu aşımızı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 15:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
HALİL
HALİL - 9 ay Önce

MAŞALLAH BEN HİÇ AŞI OLMADIM SEBEBİ TÜRK AŞISINI BEKLEDİM İŞALLAH BUGÜN YARIN İLK AŞIMI OLACAĞIM

HALİL
HALİL - 9 ay Önce

MAŞALLAH TÜRKİYENİN BAŞARILI VE GÜÇLÜ OLMASI BENİ ÇOK SEVİNDİRİYOR ALLAH STAR ETSİN

HALİL
HALİL - 9 ay Önce

SAĞLIKTA ŞAMPİYON BİR ÜLKEYİZ ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMEYİN

SIRADAKİ HABER

banner142