Urfa'da Flow Sitometri laboratuvarı açıldı

Urfa'da Flow Sitometri laboratuvarı açıldı
banner206

Şanlıurfa'da, kanserle mücadelede önemli bir gelişme yaşandı ve flow sitometri laboratuvarı açıldı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hizmete konulan Flow sitometri laboratuvarında; akan hücre ölçer cihazı, tıbbi ve biyolojik araştırmalar gibi klinik uygulamalar kullanılmaya başlandı.

Bu laboratuvarda ayrıca immün sistem hücrelerinin varlığı ve fonksiyonları akan hücre ölçer cihazı ile saptanabiliyor.

Kısa bir sürede kuruluş çalışmaları tamamlanarak laboratuvarın kurulmasıyla halkımıza büyük bir katkı yapıldığını vurgulayan Şanlıurfa Laboratuvar İl Koordinatörü Uzm. Dr. Uğur Fahri Yürekli, yaptığı kısa açıklamasında şunları söyledi;

"Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde kurmuş olduğumuz Flow sitometri Laboratuvarı özellikle kan kanseri hastalarının tetkik tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra enfeksiyon hastalıkları özellikle “HIV” hastalarının tanı ve tedavisinde ve bunların takiplerinde kullanılmaktadır. Bu Laboratuvarımız bütün ilimize bütün hastanelerimize müracaat eden hastalarımıza hizmet vermektedir. Eskiden hastalarımız bu tetkik yaptırmak için dışarıya gitmekteydiler, mağdur olmaktaydılar, maddi ve zaman kayıpları olmaktaydı şimdi ise laboratuvarımıza müracaat edip bir gün içerisinde bilemediniz azami iki gün içerisinde sonuçlarını almaktadırlar. Tetkik ve teşhisi ilimiz içerisinde yapıldığı içinde tüm sağlık camiasına bu işe katkısı bulunan tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum dedi."

URFASTAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142