Title of a News Article

Urfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden zorunlu açıklama

Urfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden zorunlu açıklama
banner206

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Fırat Nehri'ne siyanür karıştı iddiaları halen sıcaklığını koruyor. 

Bazı yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin olarak Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü de zorunlu bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Erzincan'da faaliyet gösteren İliç Barajı'na atık suların aktığı ve siyanürün karıştığı iddiaları halen kamuoyunun gündeminde. Konuyla ilgili olarak bir süre önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü'nden iddiaları yalanlayan bir açıklamanın yapılmasının ardından bugün de bir yalanma açıklaması Şanlıurfa İl Sağlık müdürlüğünden geldi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Basına ve Kamuoyuna. Bazı sosyal Medya hesaplarında “Fırat Nehri'ne siyanür karıştığı ve son günlerde Şanlıurfa'da artan ishal, kusma, ateşli rahatsızlıkların bundan kaynaklandığı iddiası” üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 
Erzincan’da faaliyet gösteren bir firmaya ait siyanür içerikli atık suların Fırat Nehri üzerindeki İliç Barajına karıştığı ile ilgili haberler ilk günden Sağlık Bakanlığımız ve İl Sağlık Müdürlüğümüzce yakından takip edilmiştir. Gerek ilimizde ve gerekse ilimizden önce Fırat Nehri üzerindeki barajlardaki suyu içme suyu kaynağı olarak kullanan illerde rutin takipler dışında numuneler alınamaya başlanmış ve bakanlığımızın akredite olan halk sağlığı laboratuvarlarında analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda siyanür tespit edilmemiştir.
1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın tüketimine verilen içme kullanma sularının sağlıklı olup olmadığını denetlemekle görevli İl Sağlık Müdürlüğümüzce; “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde şebeke sularında günlük klor ölçümleri ve rutin kontrol ve denetleme numuneler alınarak analizler yapılmakta ve sonuçlar değerlendirilmektedir. 
Vatandaşlarda artan ishal, kusma ve ateşli rahatsızlıklar mevsimsel rahatsızlıklar olup bu konu ile ilgisi bulunmamaktadır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142