Şanlıurfa Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada,

hava sıcaklıklarının yüksek olması, son günlerde meydana gelen arazi yangınları, ormanlık alanlarda oluşan insan ve araç hareketliliği göz önüne alınarak sınırlı miktarda bulunan orman varlığının korunması amacıyla aşağıda belirtilen kararlar alındığı açıklandı:

1.      Şanlıurfa ili sınırları içinde bulunan bütün ormanlık alanlara girişler  24 Haziran 2024 tarihinden itibaren ikinci bir duyuruya kadar yasaklanmıştır.

Bozdağ'dan Ayhan Bora Kaplan çıkışı Bozdağ'dan Ayhan Bora Kaplan çıkışı

2.      Bütün ormanlık alanlara; mangal, semaver vb. yangın çıkmasına sebep olabilecek malzemelerin sokulması ve kullanılması ile her türlü ateş yakılması yasaklanmıştır.

3.      Orman alanlarının kenarında mola vermek ve piknik yapmak yasaklanmıştır.

4.      Şanlıurfa ili sınırları içinde yer alan Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa Millet Ormanı, Akabe Orman Parkı ve Karacurun Orman Parkında sadece ateşsiz olarak piknik yapılabilecektir.

5.      Alınan yasaklama kararlarına uyulması konusunda jandarma, emniyet ve orman muhafaza birimleri tarafından kesintisiz olarak denetim yapılacaktır.

6.      Kararlara uymayanlar hakkında Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu hükümlerine göre adli ve idari işlem gerçekleştirilecektir.

          Kamuoyuna saygıyla duyurulur.