Saatler kala bomba kulis...

.

Saatler kala bomba kulis...
banner206
 Genel Başkan Yıldırım’ın oluşturduğu ve dün ilk toplantısını yaptığı yeni MKYK listesi, beraberinde hem MYK, hem kabine, hem de Meclis grup yönetimi için önemli işaretleri taşıyor.
AK Parti’de oluşturulan yeni Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), üç ayaklı bir değişimin şifrelerini içeriyor. MKYK’daki sürpriz değişim, kabine, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve grup başkanvekilliklerinde yapılacak değişimlerin izlerini taşıyor. Dün ilk MKYK toplantısını gerçekleştiren Genel Başkan Binali Yıldırım, önce yeni kabinesini oluşturacak, sonra parti ve grup yönetimini şekillendirecek. 
Star gazetesinde yer alan habere göre Bugüne kadar parti yönetimlerinde hep yer alan ve partide “güçlü” olarak kabul edilen bazı isimlerin MKYK’dan çıkartılması, buna karşılık aynı ilden başka isimlerin MKYK’ya alınması dikkat çekerken, bu durum, “Bazı isimlerin sadece Hükümette, bazılarının da sadece parti yönetiminde yer alacağı” yorumlarına yol açtı.
 
YARIDAN FAZLA DEĞİŞİM 
 MKYK listesindeki yarı yarıya değişim, parti yönetim organı MYK’da da daha fazla bir değişimi beraberinde getirecek. Zira, MKYK dışında kalanlar arasında 8’ini MYK üyesi isimler oluşturuyor. Toplam 14 kişilik MYK’nın aslında 8’i, tek bir MKYK hamlesiyle değişmiş oldu. Dolayısıyla parti içindeki dengeleri de gözeterek MKYK içinden de bazı değişimlerin yapılması durumunda MYK’nın hemen hemen tamamına yakın bir değişim olması mümkün olabilecek.
 
İSİMLERDEKİ İPUÇLARI 
Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mehmet Özhaseki’nin MKYK’ya alınmaması, “bakan” olarak kabineye alınabileceği, mevcut hükümette Ekonomi Bakanı olan Mustafa Elitaş’ın da tekrar gruba kaydırılabileceği şeklinde değerlendirildi. Aynı şekilde Erol Kaya’nın ismi, yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak geçiyordu. MKYK’ya alınması, Özhaseki’den boşalan Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Kaya’nın getirilebileceği şeklinde yorumlandı. Diğer taraftan mevcut Çevre Bakanı Fatma Güldemet Sarı’nın MKYK’ya alınması da, bakanlığının sona ereceği, partiye kaydırılabileceği şeklinde algılandı. Diğer taraftan, Sarı’nın MKYK’ya alınıp Ömer Çelik’in çıkartılması, Çelik’in kabinede yer alacağı yorumlarını güçlendirirken, Sarı’ya Genel Başkan Yardımcılığı verilerek Çelik’in tümüyle dışarıda tutulabileceği şeklinde de değerlendirildi. Diğer taraftan yeni kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılan, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi MKYK’da yer almazken, Denizli’den, mevcut Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu MKYK’da yer aldı.
 
YER DEĞİŞİKLİĞİ 
Bu hamle de, Zeybekçi kabineye alınırken, Ramazanoğlu’nun kabine dışı kalabileceği şeklinde yorumlandı. Aynı şekilde mevcut bakanlardan Süleyman Soylu’nun MKYK’dan çıkartılıp, Trabzon’dan Ayşe Sula Köseoğlu’nun MKYK’ya alınması da, Soylu’nun Hükümet’te kalmaya devam edeceği, ancak Trabzon’un MKYK’da başka isimle yer alacağı yorumlarına yol açtı.
 
PROTOKOL KAPISINDAN GİRMEDİ 
Önceki günkü kongrede seçilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, yeni parti yönetimiyle ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Öğle saatlerinde Parti Genel Merkezi’ne öndeki sadece genel başkanların kullandığı protokol kapısından değil, bakanlar, parti yöneticileri, milletvekilleri ve partililerin kullandığı arka kapıdan girmesi dikkat çekti. Yağan yağmura rağmen parti yöneticileri Yıldırım’ı Genel Merkez binasının girişinde dışarıda karşılayarak içeriye aldılar. Yıldırım’ın, MKYK üyeleriyle öğle yemeği yediği ilk toplantısında parti yönetimini oluşturacak MYK üyelerini belirlemesi bekleniyordu. Ancak MKYK toplantısının sürdüğü sıralarda, MYK’nın, yeni Hükümetin oluşmasından sonraya bırakıldığı bilgisi kulislere yansıdı. Yıldırım, öncelikli olarak kabinesini şekillendirecek, buna göre parti ve Meclis yönetimini oturtacak.
 
JET HIZIYLA YENİ KABİNE 
Binali Yıldırım’ın 65. Hükümet’in Bakanlar Kurulu’nu bugün sabah saat 10.00’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunacağı kaydedildi. Erdoğan’ın da yeni hükümeti onaylamak için programında değişikliğe giderek Ankara’ya gelip, kabineyi onayladıktan sonra tekrar İstanbul’a döneceği bildirildi. Yıldırım, kabinesi onaylanmış “Başbakan” olarak Meclis’te ilk grup toplantısını gerçekleştirecek.  Yeni kabinenin bu sabah onaylanması durumunda 65. Hükümetin programı da aynı gün öğleden sonra Meclis’te okunabilecek. Pazar günü de güvenoylaması gerçekleştirilerek, yeni haftaya yeni Hükümetle girilecek.
 
ÇEKİRDEK KADRO HEM MKYK HEM KABİNEDE 
Yapılan değişimin şifreleri içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın “çekirdek kadro”nun MKYK’da yerini koruması dikkat çekti. Nurettin Canikli, Mustafa Şentop, Bekir Bozdağ, Abdülhamit Gül’ün, hem MKYK’da yer alıp, hem de bakan olarak kabineye girebilecek isimler olduğu belirtildi. Yeni Anayasa süreci nedeniyle Meclis’teki görüşmelerin önem kazanacak olması, Meclis ayağını daha önemli hale getirecek. 1 Kasım’dan bu yana milletvekillerinin devam sorununun aşılamaması gibi sorunlar, grup başkanvekillerinin yetersiz kaldığı yorumlarına yol açmıştı. Bu nedenle partide sözü geçen ve milletvekillerine “ağabey”lik yapabilecek isimlerin grup başkanvekilliğine getirilmeleri bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner195

banner142