Viranşehir'de istenilmeyen görüntüler..

Viranşehir'de istenilmeyen görüntüler..
banner206
banner279

Koronavirüs salgınında binlerce insan hayatını kaybederken, Şanlıurfa’da ortaya yeni salgın hastalıklardan ölümlere yol açacak görüntüler ortaya çıktı.

Odatv'nin haberine göre, Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi Usluca köyünde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Viranşehir Belediyelerinin halkın tüm şikayetlerine rağmen görmezden geldiği dere yatağı adeta ölüm saçıyor. İsyanın eşiğine gelen yöre halkı artık seslerinin duyulmasını istiyor. Tek bir çöp konteynerinin bile olmadığı dere bölgesinde kanalizasyon dereye akıyor, çöpler dereye atılıyor, hayvanlar buradan su içiyor ve çocuklar burada oynuyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, derenin ıslah edilmesi için yaklaşık 3 yıl önce ihale açtı. Ancak iddiaya göre ihaleyi alan müteaahit dereyi derinlemesine 10 metre kazarak etrafını telle çevirdi ve o şekilde bıraktı. Etrafında tek bir çöp konteyneri olmadığı dere yatağına atılan çöpler ve akan kanalizasyon suyu oyun oynayan çocukları da hastanelik etti. Bunun üzerine 300 haneli köy halkı seslerini duyurmak için çalmadık kapı bırakmadı. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere devletin birçok kurumuna kadar ıslah edilmeyen derenin çocukları hasta ettiği, birçok hayvanın telef olduğu bildirildi, ancak hiçbir sonuç alınamadı. Viranşehir Işıldar mahallesi Usluca köyü sakinleri, seslerini duyurmak için çektikleri videoda tehlikenin boyutunu gözler önüne serdiler.

ODATV’YE ANLATTILAR

Vatandaşlar diken üstünde. Adeta salgın hastalık ve ölüm saçan derenin yıllardır bu halde olduğunu, halkın büyük tehlike içinde yaşadığını belirten yöre halkından Davut Aykaş, Odatv’ye şunları söyledi.

“300 haneli köyümüz büyük tehlike altında. Dereden akan suyu insanlar ve hayvanlar içiyor. Kanalizasyon bağlantısı da bu dereden geçiyor, pis su dereye akıyor. Burada tek bir çöp konteyneri dahi olmadığından insanlar çöplerini de bu dereye atıyor. Çocuklar çöpün içinde geziyor, oyun oynuyor, hasta oluyor. Geçtiğimiz günlerde 3 çocuk hastanelik oldu. Çalmadık kapı kalmadı, bu köy sahipsiz bir köy.”

“MÜTEAHHİT ORTADAN KAYBOLDU”

Davut Aykaş, “Belediye burasının düzenlenmesi için 3 yıl önce ihale açtı, bir müteahhit aldı. Müteahhit burayı 10 metre kadar kazdı ardından etrafını tellerle çevirerek bıraktı. Fakat bu seferde derenin ıslahı yarım kalınca ortaya eskisinden daha kötü manzara çıktı. Durumu belediyeye defalarca bildirmemize rağmen aradan geçen zamanda hiçbir işlem yapılmadı. Müteahhit ortadan kaybolunca ortaya bu görüntüler çıktı. Derdimizi anlatmak için muhtara çıktık ancak muhtar oralı bile olmadı. Bu manzara karşısında halen ne arayan var ne de soran. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı” diye belirtti.

Usluca köyünün kaderine terk edildiğini dile getiren İsmail Aykaş ise, “Koronavirüs salgını ortalığı kasıp kavururken köyümüzdeki bu derenin görüntüleri salgın hastalıklara davetiye çıkarmaz mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 yıl önce Başbakan iken Şanlıurfa’ya mitinge gelmişti. Burada yollarının asfalt olmasını isteyen bir çocuk isteğini mektupla korumalarına iletti. En kısa sürede de o yol asfalt yapılmıştı. Burada amacımız devleti suçlamak değil ama 300 hanenin barındığı bir bölgede insan gibi yaşamak için sesimizi duyurmaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 00:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner142